12. června 2018 16:01 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Bál se, že USA zanalyzují jeho pot? Média spekulují, proč Kim nepodepsal dokument připraveným perem

Severokorejský vůdce Kim Čong-un použil na podpis své vlastní péro. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Severokorejský vůdce Kim Čong-un použil na podpis své vlastní péro. | foto: AP

SINGAPUR Světová média po vrcholné schůzce amerického prezidenta Donalda Trumpa s vůdcem Severní Koreje Kim Čong-unem spekulují, proč Kim nepodepsal společné prohlášení perem připraveným na stole, ale perem, které mu podala jeho sestra. Podle serveru britského listu The Daily Telegraph se mohl Kim obávat o svou bezpečnost, mohl se ale chtít vyhnout i tomu, aby Američané získali z potu informace o jeho zdravotním stavu.

V místnosti, kde Trump s Kimem podepsali společné prohlášení o denuklearizaci Korejského poloostrova, byla na stole připravena dvě pera. Na obou byl zlatým písmem podpis prezidenta Trumpa. Psací potřebu na místě, kde měl usednout vůdce KLDR, krátce před podpisem dokumentu pečlivě očistil člen Kimovy ochranky v bílých rukavicích.

Kim Čong-un ale nakonec očištěné pero nepoužil a prohlášení podepsal tím, které mu podala jeho sestra Kim Jo-čong, jedna z jeho nejbližších spolupracovnic. Psací potřeba poskytnutá Američany tak zůstala nedotknuta ležet na stole.

Jihokorejský deník Čoson ilbo už dříve informoval, že si Kim na vrcholnou schůzku dovezl i vlastní přenosnou toaletu. Chtěl tím údajně zabránit tomu, aby mohly cizí rozvědky analyzovat jeho stolici. Přenosnou toaletu s sebou vozil už také otec současného severokorejského vůdce Kim Čong-il.

Trump opouští Singapur.
Ministr zahraničí USA Mike Pompeo a diktátorova sestra Kim Jo-čong si za lídry...
ČTK

Najdete na Lidovky.cz