24. listopadu 2012 17:49 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Medveděv chce trestat řidiče pokutou až půl milionu rublů

Dmitrij Medveděv | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dmitrij Medveděv | foto: Reuters

MOSKVA Rusý premiér Dmitrij Medveděv chce výrazně přitvrdit v boji proti řidičům porušujícím pravidla. Pokuty za vážné dopravní přestupky ve velkých městech by podle něj měly dosahovat závratných částek.

Podle agentury RIA Novosti Medveděv prohlásil, že v největších ruských městech, jako je Moskva a Petrohrad, by pokuty měly dosahovat až půl milionu rublů (asi 315 000 korun). V menších městech a na venkově by pak byly poloviční.

ČTĚTE TAKÉ:

"V plánu je posílit administrativní odpovědnost řidičů za příliš rychlou jízdu, jízdu na červenou, přejíždění do protisměru a další nebezpečné porušování předpisů," uvedl ruský premiér.

Současná výše pokuty za jízdu na červenou je 500krát nižší. Jen v loňském roce přitom zahynulo při dopravních nehodách v Rusku podle Medveděva 28 000 lidí.

Z Kremlu v poslední době znějí hlasy požadující zpřísnit postihy neukázněných řidičů. Ruský parlament v současnosti schvaluje novelu zákona zvyšující postih za řízení v opilosti. Pokud opilý řidič zaviní nehodu se smrtelnými následky, měl by jít podle návrhu poslanců na doživotí za mříže.

Tvrdší přístup podporuje 60 procent Rusů

Tvrdší přístup proti podnapilým řidičům podle nedávného průzkumu podporuje 60 procent Rusů. Ruští experti však upozorňují, že ani výrazné zvýšení pokut nemusí nebezpečí ze silnic vymýtit.

Problémem je totiž také zkorumpovaná dopravní policie. "Problém nejsou příliš nízké či vysoké pokuty, ale fakt, že zkrátka nejsou dodržována pravidla. Jestli s tím nic nedokáže dělat dopravní policie, pak by to měla dokázat celá společnost," řekl šéf Ruské federace majitelů aut Sergej Kanajev.

Lidovky.cz, ČTK