Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Medveděv je kremelský snílek, říká šéf největší ruské občanské iniciativy

Svět

  9:30
MOSKVA/PRAHA - Dmitrij Medveděv - Stává se z Putinovy loutky skutečný vládce Ruska? Na odpověď je ještě brzy. LN přinášejí rozhovor s Olegem Orlovem, šéfem Memorialu, největší ruské občanské iniciativy, vyznamenané letos Evropskou unií.

Petrohradská dvojka. Prezident Dmitrij Medveděv (vlevo) a premiér Vladimir Putin si o víkendu v Petrohradu, který je pro oba rodným městem, vyšli na společný oběd. foto: AFP

* LN Je pro vás prezident Dmitrij Medveděv, který nedávno například jednoznačně odsoudil stalinismus, nadějí na zlepšení situace v Rusku?

To, co se děje kolem Medveděva, vzbuzuje v Rusku stále větší údiv. Žije v Kremlu prezident, říká dobré věci, ale nic se neděje a země se posouvá opačným směrem. Prostě takový kremelský snílek říkající: "Země kupředu", "Bude modernizace". Pronáší dokonce, byť velice opatrně, cosi o demokratizaci. Ale země se přitom vyvíjí zcela jinak. Vy jste správně připomněl jeho velice důležité prohlášení o stalinismu. Bylo to pro všechny překvapení, když najednou, 30. října, který je v Rusku dnem Den politických vězňů, řekl tato správná slova.

* LN Proč to byla tak nečekané?

Protože až dosud stát a jeho mocenské orgány tvrdili opak: Rusko má velké dějiny, od vítězství k vítězství, to je hlavní smysl ruské historie. A nějaké nedostatky? Ano byly. Ale byly to jen nedostatky. Stalin však modernizoval zemi, zajistil jí atomovou bombu. A Medveděv poprvé řekl: "Žádná modernizace, žádné úspěchy nemohou omluvit oběti a represe stalinismu." Skvělá slova. Ale podívejme se, jak to Medveděv prohlásil. Napsal to na svůj blog. Tedy maximálně neoficiálně. Aby to bylo možné interpretovat jako jeho osobní názor.

* LN Ale pak to přece ještě jednou veřejně zopakoval?

Avšak opět kde - v rozhovoru pro německý týdeník Der Spiegel. V jeho výročním vystoupení před poslanci, nejdůležitějším projevu roku, nic takového nebylo. Čekali jsme, že to tam bude, ale nebylo.

Obránce práv

Oleg Orlov

Oleg Orlov
Prezident Memoriálu, největší organizace na obranu lidských práv v Rusku. Ta dostala Sacharovu cenu od Evropského parlamentu. Orlov byl v Praze na oslavách 20. výročí 17. listopadu na pozvání společnosti Člověk v tísni.



* LN Na druhé straně i jeho výroční projev byl hodnocen jako zásadní výzva k modernizaci Ruska?

Zase to bylo jen takové snění. Budeme modernizovat zemi, budeme mít inovační ekonomiku, přijdou k nám zahraniční investice a tak dále a tak dále... To všechno za dva, tři roky bude. Ale jak se toho dosáhne, kdo to zařídí? Bylo tam několik mlhavých doporučení vládě, ale nic konkrétního. Medveděvův projev vyvolal velkou diskusi, což je dobře. Mnoho lidí ale tam, kde je to možné - příliš svobodného prostoru nám nezbylo, pár novin, nebo internet -uvedlo, že modernizace Ruska nebude možná bez demokratizace. A co se jí týče, k ní ve svém projevu Medveděv nic zásadního neřekl.

* LN Vyjádřil přece nespokojenost s průběhem nedávných místních voleb?

Tyto volby byly vůbec nejšpinavějšími volbami v historii novodobého Ruska, se zcela neomluvitelnými porušeními zákona. Tak zfalšované, jako nikdy a to říkají všichni, včetně kremelských "opozičních stran". Co k tomu říká Medveděv? Opatrňoučce podotkne, že byly jisté neregulérnosti a že je třeba trošičku modernizovat zákon. A dát Ústřední volební komisi víc peněz, na počítače, na lepší organizaci voleb. K tomu činitelé opozice právem říkají - komise napomohla nejhoršímu porušení volebního zákona v historii a ještě za do dostane víc peněz! A tak je to se všemi Medveděvovými vystoupeními.

* LN Medveděvovo odsouzení stalinismu ale samo o sobě zdvihlo velkou vlnu odporu. Je v Rusku hodně lidí, kteří jsou přesvědčeni, že stalinismus byl dobrý?

Ano, v Rusku je mnoho lidí, kteří jsou přesvědčeni, že Stalin byl velkou kladnou postavou dějin. Ale nejvíce je těch, kteří úplně nevědí. Na druhé straně je i hodně Rusů, kteří stalinismus odsuzují.

* LN Putin nazval zhroucení Sovětského svazu největší tragédií minulého století. Jsou tedy v Rusku stále u moci komunisté, kteří pláčí po totalitním režimu?

V žádném případě. Putin není komunista. On využívá nostalgii Rusů po bývalém režimu a podporuje ji k posilování své vlastní moci. Ale to, co buduje, nemá s komunismem nic společného. Všichni lidé u moci jsou tak či onak spojení se soukromým byznysem. Přímo, nepřímo či tajně od něj dostávají peníze. Jejich ženy a děti jsou v byznysu, samozřejmě provázaným se státem. Je to nová třída vládců úředníků, především z tajných služeb, kteří chtějí svůj blahobyt. A samozřejmě nemají zájem na návratu komunismu, ani stalinismu. Stalinismus, s kterým si vůči veřejnosti pohrávají, znamenal represe, jež by se týkaly i vládnoucí skupiny, tedy dnes i jich osobně.

* LN A jak byste tedy nazval současný režim v Rusku?

Je to autoritativní postdemokratický režim. To není totalita, je to autoritativní režim. S výjimkou Čečenska, tam je skutečně totalita. Ruský autoritativní režim je řízenou, "suverénní", nebo lépe řečeno "imitační" demokracií. Při pohledu zvenčí to vypadá jako demokracie - je tu parlament, ale v parlamentu není skutečná opozice. Existují hromadné sdělovací prostředky, ne státní, ale když přepnete z jedné televize na druhou, slyšíte to samé - o "úspěších naší vlády". Jsou zákony, dobré zákony, které se ale nedodržují. Máme nezávislé soudy, nezávislé do chvíle, pokud se neobjeví politický zájem na nějakém případu - ze strany vlády, gubernátora, náčelníka policie... Všechno to je imitace, imitace demokracie.

* LN Někteří lidé, včetně prezidenta Václava Klause ale tvrdí, že Rusové jsou ale dnes nejsvobodnější v historii. Co byste jim na to řekl?

Že to není pravda. Před nástupem Putina bylo mnoho problémů, nevyplácely se penze, byla korupce... ale existovaly reálné individuální svobody a lidé je využívali. S nástupem Putina se začaly tyto svobody rychle omezovat. Samozřejmě, zůstaly nám některé svobody, které jsme neměli za komunistů - je možnost vycestovat ze země nebo emigrovat. Ale neexistuje svoboda shromažďování, není svoboda názoru, svoboda slova, není možné najít zastání u soudů. Kde mohou být individuální svobody, když neexistují svobodné volby? A korupce, ano, byla ohromná i za Jelcina. Ale za Putina násobně vzrostla. Máme korupci i oligarchy, jen jdou dnes svázáni se státními zakázkami. Stále se vybírá výpalné, jen ho místo banditů vybírá rovnou policie, tajná služba nebo celníci. Podle mě se prostě pan Klaus v hodnocení toho, co se děje v Rusku, mýlí.
Autor: