Lužkov si dovolil minulý týden otevřeně oponovat Medveděvovu rozhodnutí znovu přehodnotit trasu chystané dálnice Moskva-Petrohrad přes chráněný les na moskevském předměstí Chimki, která budí odpor ekologů i veřejnosti. Ve starostou kontrolovaném tisku se objevily úvahy, že by Lužkovovo sesazení otevřelo cestu k "revoluci" v Moskvě. Kreml naopak nařkl starostu, že se pokouší vrážet klín mezi prezidenta a premiéra.
Televize NTV, kterou kontroluje plynárenský koncern Gazprom (a Medveděv svého času Gazpromu předsedal), se o víkendu ostře obula do Lužkova i do jeho manželky, nejbohatší ruské podnikatelky Jeleny Baturinové. Ta prý vděčí radnici za majetek, odhadovaný v přepočtu na skoro 56 miliard korun. Za taková nařčení starosta a jeho žena hnali kritiky před moskevské soudy, které dvojici vždy dávaly za pravdu. I na předákovi ruských nacionalistů Vladimiru Žirinovském, který v dubnu ve sněmovně kritizoval moskevské poměry, Lužkov vysoudil půl milionu rublů (přes 300.000 Kč).
Podle médií prý televizní materiál, ve kterém nezaznělo ani slovo od Lužkovových přívrženců, připravil stejný tým, který v červenci zostuzoval běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, rozhádaného s Moskvou, jako "posledního diktátora v Evropě".
NTV vyčetla starostovi i nepřítomnost v Moskvě během letních požárů i příspěvek čtvrt miliardy rublů z městského rozpočtu pro jednu potravinářskou firmu, aby prý starosta - sám vášnivý včelař - mohl přestěhovat svá včelstva z postižených oblastí. Zaznělo i podezření, že Lužkov byl zapleten do vraždy amerického podnikatele Paula Tatuma v roce 1996. Vzápětí štafetu kritiky od soukromé televize převzaly státní kanály.
Bývalý vicepremiér Němcov:Medveděv se podobá uraženému chlapečkovi z pískoviště. Jeho chování svědčí o bezmoci hlavy státu. |
Moskevská televize TVC vše smetla ze stolu: prý vystupovali jen známí Lužkovovi kritici, kteří jej napadají "se zábavnou zuřivostí" už po desetiletí. Nicméně tak ostrá slova na starostovu adresu z ruských obrazovek nezazněla od dob, kdy se Lužkov pokoušel soupeřit s Putinem o prezidentské křeslo. Lužkovova strana se později sloučila s Putinovým seskupením Jednotné Rusko. To zatím nedalo najevo, na čí stranu se přikloní; straničtí předáci čekají na schůzku s Putinem, který nedávno starostu pochválil.
Podle opozice kampaň odhaluje Medveděvovu slabost. "Kdyby byl silný prezident, mohl by Lužkova rovnou sesadit," usoudil šéf strany Jabloko Sergej Mitrochin. "Medveděv se podobá uraženému chlapečkovi z pískoviště. Jeho chování svědčí o bezmoci hlavy státu," usoudil někdejší vicepremiér Boris Němcov.