2. června 2017 16:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Medvědice se opakovaně vracela do vesnice. Nejprve jí sebrali mláďata, nyní ji myslivci odstřelili

Medvěd. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Medvěd. | foto: upload.wikimedia.org

BRATISLAVA Slovenští myslivci v noci na pátek zastřelili medvědici, která v uplynulých týdnech spolu se dvěma mláďaty vyhledávala ve Vysokých Tatrách a okolí lidská obydlí a stala se atrakcí pro turisty. Odstřel, který potvrdilo ministerstvo životního prostředí, umožnily úřady poté, co se šelma i po převozu do odlehlé oblasti vracela do vesnice na severu země.

Již dříve jí ochranáři odebrali mláďata. Trojice medvědů se postarala o neobvyklou podívanou už začátkem května, kdy během dne vylezla na strom v centru podtatranské osady Starý Smokovec. Předtím se šelmy zase pohybovaly blízko jedné z horských chat.

Ochranáři zvířata později uspali a přesunuli do odlehlé oblasti Tater. Pohyb medvědice poté sledovali pomocí obojku s GPS vysílačem. Medvědi se po několika dnech vrátili do údolí a pohybovali se blízko lidí, kteří je fotografovali a natáčeli. Medvědí trio se stalo hitem sociálních sítí.

Dříve v tomto týdnu se medvědice s mláďaty objevila ve vesnici Liptovská Kokava, kde vylezla na strom v zahradě místního kostela. To už ochranáři rozhodli o oddělení medvědice od jejích mláďat, která umístili do karantény v zoologické zahradě. Později by mláďata měla být převezena do jednoho z národních parků v Maďarsku. Tento krok záchranáři zdůvodnili nestandardní situací a snahou o záchranu šelmy, která ztratila plachost a krmila se odpadky z popelnic. O medvědici Maďarsko zájem neprojevilo.

Oddělení medvědice od mláďat vyvolalo v internetových diskusích převážně kritické reakce veřejnosti. Medvědice se pak vrátila do vesnice, kde patrně hledala potomky. Mezitím úřady vydaly povolení k jejímu odstřelu pro případ, že by nastalo nebezpečí. K situace krajní nouze došlo podle úřadů poté, co se medvědice nevydala koridorem, který pro ni byl vytvořen, ale obrátila se proti zásahovému týmu.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz