Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Počet obětí pouti do Mekky vzrostl na 1300, většina neměla povolení se účastnit

Poutníci do Mekky se chystají rituálně „ukamenovat Satana“. (18. června 2024) foto: Profimedia.cz

Více než 1300 poutníků zahynulo podle nové bilance při velké muslimské pouti do Mekky v Saudské Arábii. Ta se letos konala za úmorného vedra. Informovala o tom v neděli agentura AFP s odvoláním na saúdskoarabské úřady. Většina z těch, kteří přišli o život, neměla povolení se pouti účastnit, sdělil Rijád.
  22:03

„Počet obětí dosáhl 1301, z nichž 83 procent nemělo pro hadždž (velkou pouť) oprávnění. Cestovali na dlouhé vzdálenosti pod přímým sluncem, bez dostatečného přístřeší a pohodlí,“ uvedlo podle AFP saúdskoarabské ministerstvo zdravotnictví.

Dosavadní bilance činila téměř 1100 mrtvých. Velká část obětí pochází z Egypta. Diplomaté z arabských zemí AFP řekli, že o život přišlo 658 Egypťanů, z nichž 630 nemělo k pouti oficiální povolení.

Podle saúdskoarabských úřadů se letos velké pouti zúčastnilo přibližně 1,8 milionu poutníků, z toho 1,6 milionu ze zahraničí. Při modlitbách na kopci Arafát rtuť teploměru vystoupala na 46 stupňů a podle AFP teploty v nejposvátnějším městě islámu místy dosahovaly až 51,8 stupně Celsia.

Hadždž je jedním z pěti pilířů islámu a každý muslim, který si to může dovolit, musí posvátnou pouť vykonat alespoň jednou za život v době určené muslimským kalendářem, který vychází z lunárních cyklů. Pouti se každoročně pokoušejí zúčastnit desítky tisíc věřících bez potřebných povolení, která jsou udělována podle kvót a jsou spojena s řadou nákladů.

Autoři: ,

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...