Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Při pouti do Mekky zemřelo přes 577 poutníků, většina kvůli vedrům

Svět

  21:05aktualizováno  22:54
Při letošní velké muslimské pouti do Mekky hadždž zemřelo nejméně 577 lidí. Většina z nich v důsledku veder, které nyní v Saúdské Arábii panují. S odkazem na dva arabské diplomatické zdroje to napsala agentura AFP. Informovala o tom na základě svých propočtů, které se opírají o údaje z jednotlivých zemí.

S odkazem na dva arabské diplomatické zdroje AFP dříve napsala, že mezi mrtvými je nejméně 323 egyptských poutníků, z nichž většina zemřela v důsledku veder.

Jeden z arabských diplomatů uvedl, že všech více než 300 egyptských poutníků podlehlo „nemocem z horka“ s výjimkou jednoho, který zahynul v tlačenici. Počet zemřelých podle tohoto zdroje sdělila márnice v Mekce, kam bylo převezeno 550 těl.

Pouť do Mekky, která je symbolickým napodobením posledního putování proroka Mohameda, je jedním z pilířů islámu a aspoň jednou za život by ji měl vykonat každý muslim, pokud mu to zdraví dovolí. Miliony věřících absolvují velkou pouť (hadždž), která se koná každý rok v daném termínu, nebo malou pouť (umra), kterou lze podniknout ve zbytku roku.

Letos si účastníci stěžovali především na velmi vysoké teploty. V sobotu se poutníci například zúčastnili modliteb na kopci Arafát, kde rtuť teploměru vystoupala na 46 stupňů. Podle agentury AFP teploty v nejposvátnějším městě islámu dosahovaly až 51,8 stupně Celsia.

Místní úřady dříve v úterý informovaly, že ošetřily asi dva tisíce poutníků trpících zdravotními obtížemi v důsledku horka. Kolik lidí zemřelo, však neupřesnily.

Podle diplomatických zdrojů AFP zemřelo nejméně 60 Jordánců, ačkoliv oficiálně Ammán dříve informoval o 41. Dalších 11 mrtvých hlásil Írán, tři Senegal a 35 Tunisko. O 144 úmrtích svých poutníků informovala také Indonésie, aniž upřesnila v kolika případech smrt souvisela s horkem, píše agentura Reuters.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!