Pátek 30. října 2020svátek má Tadeáš 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Měl Jan Pavel II. milenku a syna? Kontroverzní plakát rozhádal Poláky

"Papež rozvrácené rodiny" - v Polsku se objevily kontroverzní plakáty, které znázorňují Karla Wojtylu, tedy zesnulého papeže Jana Pavla II., s jeho údajnou rodinou: Irenou Kinaszewskou a malým Adamem.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy "Papež rozvrácené rodiny" - v Polsku se objevily kontroverzní plakáty, které znázorňují Karla Wojtylu, tedy zesnulého papeže Jana Pavla II., s jeho údajnou rodinou: Irenou Kinaszewskou a malým Adamem. | foto: Fundacja-asa.pl/FacebookReprofoto

VARŠAVA/VATIKÁN V Polsku se rozhořel spor o plakát zobrazující zemřelého papeže Jana Pavla II. s údajnou milenkou a synem. Billboard s nápisem Papež rozbité rodiny chce vylepit v dubnu ve východopolském Lublinu nadace Ateismus-Sekularita-Antiklerikalismus. Již nyní na ni podal konzervativní spolek na obranu víry trestní oznámení, informovala rakouská APA.

Termín kampaně není podle nadace náhodný. Katolická církev totiž plánuje na 27. dubna svatořečení Jana Pavla II. Nadace chce pomocí billboardu vyvolat společenskou diskuzi o morální integritě prvního polského papeže. Akce má navíc stát na počátku dlouhodobé celostátní kampaně nadace namířené proti údajné aroganci, pokrytectví a hrabivosti katolických kněží.

Během pontifikátu Jana Pavla II. (1978-2005) se několikrát objevily dohady, že papež, občanským jménem Karol Wojtyła, udržoval v Polsku milostný poměr s ženou, se kterou měl údajně dokonce dítě. Tyto spekulace se nikdy nepotvrdily.

ČTĚTE TAKÉ:

Komunistická provokace

Marek Lasota, historik a ředitel krakovské pobočky polského Institutu národní paměti (IPN) v rozhovoru pro polský deník Gazeta Wyborcza uvedl, že se jedná o cílenou provokaci někdejší komunistické tajné služby. Dezinformaci prý vytvořila v roce 1983 s cílem kompromitovat oblíbeného papeže na Západě a oslabit jeho vliv na opoziční hnutí v Polsku.

Kampaň antiklerikálů vyvolala rozhořčení mezi některými polskými politiky. Opoziční konzervativní strana Právo a spravedlnost ji odsoudila jako poškození dobrého jména blahoslaveného papeže. Ačkoli plakát ještě nevisí, polská organizace Národní komitét na obranu proti sektám a násilí již podala na nadaci trestní oznámení za urážku náboženského cítění.

Naopak šéf levicově liberální strany Tvoje hnutí Janusz Palikot obhajuje kampaň jako projev svobody slova. Váží si prý role papeže v boji proti komunistickému režimu, sám ale zná údajně několik kněží, kteří mají nemanželské děti.

V Polsku se ke katolické víře hlásí kolem 97 procent obyvatelstva a Jan Pavel II. se zde jako jediný papež polské národnosti těší mimořádné úctě.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!