Středa 19. února 2020svátek má Patrik 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Útočník z Manhattanu spolupracuje s policií. Na svůj čin je zřejmě hrdý

Sayfullo Saipov, útočník z Manhattanu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sayfullo Saipov, útočník z Manhattanu | foto: ČTK

PRAHA/NEW YORK Měli ho za milého chlapíka, který měl rád Spojené státy. Nevěděli ani, že byl věřící. Tak vnímali američtí známí Sayfulla Saipova. Útočníka, který v úterý zabil osm lidí a dalších jedenáct zranil. Řidič Uberu měl ženu a dvě děti. V nemocnici komunikuje s vyšetřovateli, na svůj čin je zřejmě hrdý.

„Měl rád Spojené státy. Zdál se velice šťastný a veselý a pořád mluvil o tom, jak je všechno v pořádku,“ řekl o útočníkovi z New Yorku Kobiljon Matkarov. „Byl to dobrý člověk. Nezdál se mi vůbec jako terorista, ale nevím, jaký byl uvnitř,“ dodal Matkarov.

Hovořil o devětadvacetiletém Sayfullovi Saipovovi. Muži, který v úterý odpoledne spáchal na Manhattanu teroristický útok. S pick-upem najel do davu chodců a skupiny cyklistů. Osm lidí útok nepřežilo a dalších jedenáct bylo zraněno.

Saipov, kterého při úterním útoku v New Yorku policisté postřelili, je při vědomí a v nemocnici komunikuje s vyšetřovateli. Oznámila to dnes americká média. Podle televize ABC zatím není jasné, co policistům sdělil, podle některých z nich se ale zdá, že je na svůj čin hrdý.

Policisté oznámili, že Saipov svůj čin několik týdnů připravoval a vykonal ho „jménem Islámského státu“. Rukou psaný vzkaz nalezený v jeho autě byl napsán v arabštině a stálo v něm, že Islámský stát „potrvá věčně“.

Jeho bývalý přítel a soused z Ohia Mirrakhmat Muminov vypověděl, že stoupencem radikálního islámu se Saipov stal až v USA. „Nemohl se tu nabažit náboženské svobody,“ řekl agentuře AP Muminov.

Respondent s newyorskou policií a hasiči na cyklistické cestě.
Sanitky, policisté a hasiči v místě střelby na Manhattanu.

Saipov se narodil v Uzbekistánu a do Spojených států emigroval v roce 2010. Po nějakou dobu žil v americkém státě Ohio, pak na Floridě a v současnosti pobýval v New Jersey. Byl držitelem zelené karty a pracoval jako řidič Uberu.

Dilfuza Ischakovová znala Saipova, když bydlel v ohijském městě Cincinnati. Pro deník the Guardian uvedla, že u ní po několik měsíců před šesti lety bydlel, poté co přiletěl z Uzbekistánu.

„Zdál se jako milý chlapík, ale moc toho nenamluvil,“ uvedla Ischakovová. „Jen chodil do práce a z práce. Pracoval tehdy v nějakém skladišti.“

Ischakovová bydlela se Saipovem v době, kdy žádal o tzv. Zelenou kartu, tedy povolení k trvalému pobytu na území Spojených států. Záznamy státu Ohio uvádí, že Saipov si v době, kdy ve státě pobýval, registroval na své jméno dvě společnosti. První se jménem Sayf Motors Inc, která je nahlášená na adresu Ischakovové, a druhou Bright Auto LLC, u které je použita adresa nedaleko Clevelandu.

Rodina Ischakovové již v kontaktu se Saipovem nebyl delší dobu. Prý se podle ní přestěhoval z Ohia na Floridu a následně odtamtud do New Yorku. 

Nikoho mimo nás tu neznal

Podle Guardianu úřední záznamy potvrzují, že se roce 2013 oženil s devatenáctiletou Nozimou Odilovovou. V oddacím listu oba dva uvedli jako místo narození hlavní město Uzbekistánu Taškent  Bydliště zapsali na adresu clevelandské společnosti Brigh Auto LLC a v kolonce povolání stojí u Saipova řidič kamionu.

Podle svědků na místě činu prý Saipov během útoku křičel „Allahu Akbar“ a několik médií uvádělo, že policie na místě nalezla poznámky psané v arabštině. Tyto informace úřady zatím nepotvrdily. Ischakovová neměla tušení, že by Saipov byl věřící.

Policisté u zdemolované dodávky, se kterou najel útočník na cyklistickou stezku...

Policisté u zdemolované dodávky, se kterou najel útočník na cyklistickou stezku a zabil několik osob.

„Jeho otec znal mého manžela. Poslali ho k nám, protože nikoho jiného zde neznal,“ vysvětlila. Jak se útočník dostal na Floridu ze severoamerického státu Ohio na Floridu zatím jasné není. Ani proč se následně přestěhoval zpět na sever k New Yersey.

Na Floridě se se Saipovem potkal další uzbecký imigrant Kobiljon Matkarov. Pracoval společně se Saipovem a byl to podle něj dobrý člověk. Podle deníku Washington Post se v bytovém komplexu ve městě Tampa nedaleko řeky Hillsborough objevili v úterý večer policisté a měli zkoumat byt, ve kterém Saipov bydlel.

Zatím není jasné, kdy se útočník přestěhoval z Tampy do New Yersey, kde začal pracovat jako řidič Uberu. Podle společnosti prošel všemi bezpečnostními testy. Uber v současnosti spolupracuje s FBI, která prověřuje útočníkovu pracovní historii.

Pachatel s pronajatým pick-upem vjel na stezku vedoucí odděleně podél West Side Highway, rušné silnice lemující západní pobřeží Manhattanu. Během více než kilometrové cesty na stezce srážel cyklisty a chodce, načež narazil do školního autobusu, vyběhl z vozu a podle svědků arabsky zvolal Alláhu akbar (Bůh je veliký). U sebe měl podle policie paintbalovou a vzduchovou pistoli.

O Saipovových vazbách na radikály dosud není policii nic známo, na sociálních sítích nebyl aktivní.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky
Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Jak Nico měnil triko. Proč Stanciu opustil Spartu? A proč šel do Slavie?

Nicolae Stanciu v ligovém utkání Slavie s Karvinou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když se po rozhovoru loučí, otře čelo a prohodí: „Uf, to bylo hodně otázek!“ Muselo být. Logicky. Zpátky v Praze je...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...