14. února 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Měli jsme štěstí, zásah nás mohl zabít, říká izraelský pilot o sestřelení F-16

Izraelská stíhačka F16. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Izraelská stíhačka F16. | foto: Israeli Air Force

HAIFA/PRAHA Izraelští piloti měli podle svých slov štěstí, že se za zasažené stíhačky dostali naživu. Zasáhla je raketa syrské obrany při odvetném útoku za průlet dronu nad Izraelem. Kvůli pokročilé technologii íránského bezpilotního letounu však muselo izraelské letectvo použít nový způsob sestřelení dronu.

„Zaslechli jsme explozi a uvědomili jsme si, že jsme zasaženi,“ uvedl jeden z izraelských pilotů, jejichž stíhačka F-16 byla v sobotu zasažena syrskou protiletadlovou obranou. Stalo se tak v sobotu při odvetné reakci na vlet dronu do jejich vzdušného prostoru.

„Byl to velice nepříjemný pocit, ta ztráta kontroly. Není to složitý proces a není žádný čas. Sotva vteřiny. Věděli jsme, že musíme být rychlí a opustit stíhačku, protože jsme byli fyzicky ranění a letadlo po zásahu přestalo fungovat.“

Piloti byli nuceni se katapultovat ze stíhačky po misi v Sýrii, během které izraelské letectvo zasáhlo řadu íránských cílů. Reagovali tak na vlet íránského vojenského dronu do izraelského vzdušného prostoru.

„Střela explodovala nedaleko od stíhačky, kus šrapnelu však způsobil značkou škodu na letadle. Měli jsme popravdě štěstí. Síla toho zásahu nás mohla zabít,“ uvedl letec pro Jerusalem Post. Podle tvrzení syrské armády stíhačku zasáhla střela země-vzduch.

Dvoučlenný tým, navigátor a pilot, byl po zásahu převezen do nemocnice Rambam ve městě Haifa. Navigátor byl v neděli propuštěn z nemocnice poté, co mu byla ošetřena lehká zranění. Pilot stíhačky je stále kvůli zraněním v nemocnici, podle médií je však jeho stav stabilizovaný.

Izraelská armáda v současnosti zkoumá, jak je možné, že tým pilotů nezaznamenal varování, že je v dohledu syrské protiletadlové obrany, nebo zda se nemohli v situaci zachovat jinak, aby předešli zásahu.

Dron musela sestřelit helikoptéra

Podobný incident s dronem se odehrál na izraelském území již loni v červenci, kdy íránský nebo ruský bezpilotní letoun narušil izraelský vzdušný prostor. Izraelci na něj vypálili dvě střely typu Patriot, ale obě cíl minuly. Poté se jej pokusili zasáhnout střelou ze stíhačky F-15, ale ani tou se netrefili. Dron následně odletěl zpět do Sýrie.

Podle serveru Asia Times mohlo jít o první test íránského bezpilotního letounu, který je kopií amerického RQ-170. Všechny okolnosti nasvědčují tomu, že součástí dronu byly i zařízení rušící radarové navádění, které znemožnilo jeho sestřelení.

Odborníci uvedli, že kvůli červencovému incidentu nepoužili Izraelci radarem naváděné střely, ale raději vyslali k bezpilotnímu letounu helikoptéru, jejíž elektro-optické senzory umožnily sestřelení dronu.

V odvetě na přílet dronu Izrael zaútočil na 12 pozic v Sýrii, mezi nimiž byly tři baterie protivzdušné obrany a čtyři íránské cíle, které patří k íránské vojenské mašinérii v Sýrii. Armádní mluvčí řekl, že si Izrael nepřeje situaci stupňovat, ale „je připraven na všechny alternativy“. Írán a Sýrie si podle něj hrají s ohněm.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky