Čtvrtek 21. ledna 2021svátek má Běla 5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Měli jsme výbornou sklizeň, libují si výrobci opia. Těží z něj ale hlavně Taliban

Afghánci získávají z makovic surovinu potřebnou k výrobě opia. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Afghánci získávají z makovic surovinu potřebnou k výrobě opia. | foto: Reuters

KÁBUL/PRAHA Podle čerstvých údajů OSN loni produkce opia v Afghánistánu vzrostla o plných 43 procent. Pro povstalecký Taliban přitom znamená opium jeden z hlavních zdrojů příjmů.

Už loni zjara bylo zřejmé, že afghánští výrobci zažijí mimořádně úspěšný rok.

V neklidné provincii Hílmand na jihozápadě, která proslula jako místo, kde se vyprodukuje nejvíc opia na světě, se v širokých údolích zelenala bezpočetná pole plná nezralých makovic.

„Měli jsme nakonec velmi dobrou sklizeň, která překonala očekávání,“ řekl později reportérovi listu Washingotn Post místní farmář Abdul Rahím Mutmain.

Muž zachycený při sklizni nedozrálých makovic, ze kterých se získává opium.
Mise v Afghánistánu.

Pole s makovicemi svlažily potřebné deště, rozšířila se plocha pro pěstování a také se zlepšily hektarové výnosy. Nadějné odhady měli i jinde v Afghánistánu.

To vše nyní potvrdila i strohá řeč statistik.

Podle v neděli zveřejněných údajů Organizace spojených národů se loni zvýšila produkce opia ve světě o 43 procent. Plocha obdělávaných polí k tomu přispěla z deseti procent, zvýšila se na celkových 201 tisíc hektarů.

Příležitost, jak si vydělat

Opium, tedy zaschlá šťáva získaná z nezralých makovic máku, se používá ve farmaceutickém průmyslu. Nezanedbatelná část se ale využívá jako surovina pro výrobu heroinu.

Afghánistán je se svými šesti až osmi tisíci tunami vyprodukovaného opia ročně největším producentem, provincie Hílmand tvoří 54 procent z tohoto objemu. Dalším významným místem pro výrobce je Zlatý trojúhelník, území na thajském, barmském a laoském pomezí.

Podobně jako jiné země se i Afghánistán snaží produkci drog potírat, výroba opia je v zemi trestným činem. Potíž je ale v tom, že moc centrální vlády v Kábulu do odlehlých provincií nedosáhne. A dosazení úředníci většinou rádi přivřou oči, když se dočkají skromného „všimného“.

Výdělek z produkce opia tvoří životně důležitý příspěvek, bez kterého by mnohé domácnosti v chudém Hílmandu nepřežily.

„Je to pro nás jeden z mála prostředků, jak si přivydělat,“ vysvětluje Abdul Rahím Mutmain.

Potíž je v tom, že značné procento z výdělku nakonec končí i v kapsách militantního hnutí Taliban. Islamisté zdanili pěstování opia na všech afghánských územích, která nyní kontrolují.

Provincie Hílmand, území kolem stejnojmenné polopouštní řeky, k takovým neklidným místům už roky patří.

V nepřehledných údolích sváděli islamisté tvrdé boje s mezinárodními jednotkami pod vedením Severoatlantické aliance, po jejich stažení v předloňském roce aktivita džihádistů ještě zesílila. Oba trendy se tak vzájemně zesilují. S rostoucími příjmy z drogových obchodů sílí moc Talibanu a pod jeho vládou se plocha se zelenými makovicemi dále rozšiřuje.

„Dostáváme se do zlomového bodu, se všemi důsledky na zdraví a bezpečnost obyvatel, které drogy představují,“ řekl agentuře Reuters představitel OSN Yury Fedotov.

S tím, jak přebírají moc nad rozsáhlým územím militanti z Talibanu, končí dřívější snaha o ničení makových polí, kterou prosazovaly především Spojené státy – už od okamžiku invaze v roce 2001.

Fundamentalisté postupují

Představitelé západních zemí připouštějí, že ničení makových polí se téměř zastavilo, pěstitelé naopak pronikají na další území.

A Taliban přiliv drogových peněz přetavil v nákup zbraní a ve válečné úspěchy. Právě provincie Hílmand se svou metropolí Laškargáh čelí nejhorší situaci od svržení islamistického hnutí Taliban v roce 2001. Desítky příslušníků vládních sil zahynuly tento měsíc v bojích s Talibanem v Laškargáh a okolí. Řada lidí už kvůli střetům utekla do sousední provincie Kandahár.

Podle místních činitelů mají fundamentalisté z Talibanu pod kontrolou už 85 procent území v provincii Hílmand.

Jako když dostane padáka uklízečka, popisuje výpověď pilot obřího A380

David Hecl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Řídil obří letoun, pivo v New Yorku a káva v Sydney pro něj byla všední věc. Výpověď přišla záludně, poslední den...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Exmanžel trenérky fitness: Sebevraždou ublížila dětem a zbavila se démonů

První slova zdrceného expartnera ke smrti Zuzany Drnek. Co za tím podle něj... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad sebevraždou krásné trenérky fitness Zuzany Drnek se vznášejí otazníky. Zabila se kvůli rozvodu a sporům o děti,...

Pronájem bytu 1+kk, Brandýs n/L, ul. Zahradnická
Pronájem bytu 1+kk, Brandýs n/L, ul. Zahradnická

Zahradnická, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav - Brandýs nad Labem, okres Praha-východ
9 000 Kč/měsíc