Čtvrtek 4. března 2021svátek má Stela 11 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Merah poslal do Al Džazíry video s vraždami

Mohamed Merah - podezřelý z vražd na jihu Francie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mohamed Merah - podezřelý z vražd na jihu Francie | foto: Reuters

PAŘÍŽ Francouzská policie získala od stanice Al-Džazíra videozáznam vražd, které v oblasti Toulouse nedávno spáchal a sám natočil islamista Merah. Katarská televize Al-Džazíra se nakonec rozhodla zááznam neodvysílat.

"Je to videomontáž různých vražd podkreslená hudbou a četbou z Koránu," řekl agentuře Reuters policejní zdroj.

Merahův otec chce zažalovat Francii

Získám ty největší advokáty a budu pracovat zbytek života na zaplacení (soudních) nákladů. Podám žalobu na Francii za to, že zabila mého syna," prohlásil Mohamed Benalel Merah.

Paříž otcův postoj tvrdě odsoudila. "Je to jeho právo, ale mám na rtech jen jedno slovo: neslušnost...Ten člověk byl zrůda, která chladnokrevně zabíjela. Společnost na tom nenese žádnou vinu...Kdybych byl otcem takové zrůdy, tak bych se styděl a byl zticha," prohlásil dnes ministr zahraničí Alain Juppé.

Zdroj: ČTK

Flash disk přišel do redakce katarské stanice v pondělí. Televize sledovaná napříč arabským světem už dříve zveřejnila nahrávky pořízené teroristy či jinými militantními organizacemi. Tentokrát ale pětadvacetiminutový záznam neodvysílala a předala jej francouzské policii. Stanice nejdříve oznámila, že si ponechala kopii a v průběhu dne sdělí, zda odvysílá její sestřih. Prezident Nicolas Sarkozy a rodiny obětí vyzvali, aby záběry z vražd nikdo nezveřejnil.

Nevysílejte to, žádalSarkozy
"Žádám představitele všech stanic, aby je pod žádnou záminkou nevysílali, a to z úcty k obětem a k republice," prohlásil Sarkozy. Jedná se podle něj o odporné a hanebné snímky. Al Džazíra odpoledne informovala, že video nezveřejní.

Třiadvacetiletý Mohamed Merah byl sám, když od 11. do 19. března postupně zabil sedm lidí včetně tří židovských dětí, rabína a tří vojáků v útocích, které šokovaly celou Francii. Meraha zastřelila speciální jednotka po dvoudenním obléhání jeho bytu v Toulouse ve čtvrtek před polednem. Merah natáčel vraždy pomocí malé kamery zavěšené na svém těle.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...