Neděle 19. září 2021, svátek má Zita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Merkelová čelí kritice, že do Chemnitzu přijíždí pozdě. Ve městě plánují proti kancléřce demonstraci

Svět

  10:56
CHEMNITZ (NĚMECKO) - Německá kancléřka Angela Merkelová v pátek zamíří do města Chemnitz (Saská Kamenice). V něm se na přelomu srpna a září uskutečnily demonstrace a výtržnosti krajní pravice v souvislosti se smrtí 35letého Němce, z níž jsou podezřelí dva imigranti z Iráku a Sýrie. Mnozí, včetně sociálnědemokratické (SPD) starostky města Barbary Ludwigové, kancléřce vytýkají, že přijíždí pozdě.

Německá kancléřka Angela Merkelová. foto: Reuters

Předseda saské vlády Michael Kretschmer z kancléřčiny Křesťanskodemokratické unie (CDU) v pátek kritiku odmítl a prohlásil, že na dialog není pozdě nikdy.

Nedávné demonstrace krajní pravice po násilné smrti jednoho Němce provázely i neonacistické projevy a údajné napadání přistěhovalců a jejich restaurací. Události znovu upozornily na silnou pozici protiimigračních sil zejména na východě Německa a zaujaly i světová média.

Plánovaná demonstrace proti Merkelové

Také v pátek večer je v Chemnitzu plánována demonstrace proti Merkelové, která je vnímána jako symbol liberální migrační politiky. Ještě předtím se kancléřka zúčastní debaty se čtenáři deníku Chemnitz Freie Presse a setká se s místními mladými basketbalisty.

V předvečer návštěvy se ozývaly hlasy, že návštěva Merkelové přichází příliš pozdě. Starostka Ludwigová doufala, že Merkelová si bude chtít udělat obrázek o situaci hned. Už na začátku září kancléřku pozvala, ale kancléřství údajně nereagovalo.

‚Nikdy není pozdě mluvit‘

Kancléřku kritizoval i Frank Müller, šéf občanského sdružení Kreatives Chemnitz. Podle něj už nejvhodnější doba pro takové návštěvy minula.

„Nikdy není pozdě mluvit,“ řekl v pátek naopak saský premiér Kretschmer rozhlasové stanici RBB Inforadio. Politik vyzval ke kritickému dialogu a to i o sporném paktu OSN o migraci. Lidé podle něj musí vědět, proč se na něm Německo podílí a jaké to má pro zemi výhody. Je podle něj také třeba se postavit proti šíření falešných informací.

Výtržnosti krajní pravice podle Kretschmera nejsou specificky saským problémem. Incidenty jsou podle něj důsledkem celoněmecké mobilizace pravicových extremistů prostřednictvím internetu.

Do Chemnitzu podle Kretschmera přišli stoupenci krajní pravice z celého Německa a saská policie na jejich velký počet nebyla připravena, připustil regionální politik v rozhovoru s rozhlasovou stanicí Bayerischer Rundfunk.

V pátek podnikly město a policie četná bezpečnostní opatření. Mnoho ulic je podle agentury DPA uzavřeno. Policie ujišťuje, že je ve velkém počtu připravena na všechny eventuality. Saská policie byla posílena o kolegy ze spolkových zemí Bádensko-Württembersko, Severní Porýní-Vestfálsko a Durynsko a také o spolkovou policii.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat