10. dubna 2019 14:08 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Merkelová chce dát Británii čas na brexitový kompromis

Německá kancléřka Merkelová s britskou ministerskou předsedkyní Mayovou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německá kancléřka Merkelová s britskou ministerskou předsedkyní Mayovou. | foto: Reuters

PRAHA Německá vláda chce dát britským politikům přiměřený čas, aby našli kompromis v otázce brexitu. Spolkovému sněmu to ve středu řekla kancléřka Angela Merkelová, podle níž by mohlo jít o vícero měsíců.

Odložení brexitového termínu by tak nejspíš bylo delší než chtěla britská premiérka Theresa Mayová. Ta požádala o odklad do 30. června; zatím je termínem britského odchodu z evropského bloku stále tento pátek.

Merkelová podotkla, že osmadvacítce zbývá už sotva 59 hodin, aby zabránila vystoupení Británie z Evropské unie bez dohody, které podle ní není v zájmu nikoho. Pokud by se žádné řešení nenašlo, opustila by Británie unii v pátek 12. dubna.

Německá kancléřka Angela Merkelová.
Německá kancléřka Merkelová s britskou ministerskou předsedkyní Mayovou.

Šéfka německé vlády také poznamenala, že při úterním jednání v Berlíně ji Mayová ujistila, že bude spolu s opozicí nadále hledat cestu ze současné těžké situace. „Vláda je toho názoru, že bychom oběma stranám měli dát přiměřené množství času,“ uvedla Merkelová, podle níž podobné rozhovory požadují vytrvalost a připravenost ke kompromisu.

Právě o dalším odkladu brexitu budou lídři zemí EU jednat na středečním mimořádném summitu v Bruselu. „Prodloužení by mělo být tak krátké, jak je jen možné, ale mělo by nám zároveň dát určitý klid, abychom se tím samým tématem nezabývali každé dva týdny znovu,“ míní Merkelová. „Jsem pro to, když pro to ve středu bude široká většina, že bychom termín brexitu mohli prodloužit o vícero měsíců,“ řekla také. Záležitost by se podle ní ale neměla zbytečně protahovat. Až se Británie rozhodne, může hned odejít.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz