Úterý 3. srpna 2021, svátek má Miluše
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Merkelová chce obnovit dodávky plynu a mír v Gaze

Svět

  12:31
BERLÍN - Německá kancléřka Angela Merkelová se chce u ruského premiéra Vladimira Putina zasadit o řešení sporu mezi Ruskem a Ukrajinou o dodávky plynu. Řekla to po setkání se svým britským protějškem Gordonem Brownem. Zároveň vyzvala k urychlenému klidu zbraní v konfliktu mezi Izraelem a pásmem Gazy.

Německá kancléřka Angela Merkelová foto: ČTK

Na setkání v Berlíně šéfka německé vlády s britským premiérem jednala také o východiscích z mezinárodní finanční a hospodářské krize. Počátkem dubna se totiž v Londýně uskuteční vrcholná schůzka představitelů 20 nejvýznamnějších hospodářských mocností světa, kde by se mělo hovořit hlavně o reformě mezinárodního finančního systému, a Brown nyní navštěvuje jednotlivé účastníky summitu.

Putin se sejde s Merkelovou v pátek
S Putinem bude mít Merkelová příležitost hovořit o plynové krizi již v pátek, kdy ruský premiér navštíví Německo. Berlín i Londýn po jednání vyzvaly k urychlenému urovnání sporu. Merkelová také řekla, že Moskva riskuje dlouhodobou ztrátu své důvěryhodnosti. Evropské země jako Slovensko podle ní už nesmí kvůli sporům mezi Ruskem a Ukrajinou dále trpět.

Rusko a Ukrajina ráno oznámily, že v sobotu se v Moskvě sejde ruský premiér Vladimir Putin a ukrajinská předsedkyně vlády Julija Tymošenková. Dohodli se na tom v noci ze středy na čtvrtek po telefonu. Jedná se ale i o návrhu ruského prezidenta Dmitrije Medveděva uspořádat schůzku Ruska, Ukrajiny a všech zemí, které ruský plyn odebírají.

Merkelová i Brown rovněž zdůraznili, že členské země EU musí více diverzifikovat dovoz energetických surovin a sázet více na obnovitelné zdroje.

Autoři: ,

LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny
LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny

Vítejte ve 4. týdnu letní soutěže. I v tomto týdnu vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi, hodnoťte výlety ostatním a vyhrajte jednu z 10 týdenních...

Mohlo by vás zajímat