18. ledna 2017 17:10 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Merkelová: Když EU nebude při brexitu jednotná, Britové ‚vyzobou rozinky‘

Němcká kancléřka Angela Merkelová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Němcká kancléřka Angela Merkelová. | foto: Reuters

BERLÍN Evropská unie se nesmí nechat rozdělit při vyjednáváních o odchodu Británie z evropského bloku a Londýn nebude vyzobávat rozinky. Řekla to německá kancléřka Angela Merkelová v reakci na úterní projev, ve kterém britská premiérka Theresa Mayová nastínila svou představu brexitu.

„Hlavní je, aby se Evropa nenechala sama rozdělit; my to zajistíme s pomocí velmi intenzivního dialogu,“ prohlásila Merkelová podle agentury DPA.

„Projev britské premiérky Theresy Mayové nám poskytl jasnou představu o tom, jak chce Británie postupovat, ale jednání nicméně začnou teprve až žádost (o odchod z EU) bude podána v souladu s článkem 50,“ dodala kancléřka na tiskové konferenci s italským premiérem Paolem Gentilonim.

„Británie při vyjednáváních o brexitu nemůže vyzobávat rozinky,“ poznamenala Merkelová na ekonomické konferenci v Berlíně. Shodná slova v úterý použil i německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel.

Merkelová zároveň podle agentury AP uvedla, že evropské vlády budou své pozice konzultovat s domácími podnikateli a že se neobává, že by veřejný a soukromý sektor nedržely při vyjednáváních pospolu.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz