14. prosince 2017 12:35 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Merkelová gratulovala Babišovi ke zvolení. Připomněla mu česko-německou deklaraci

Angela Merkelová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Angela Merkelová. | foto: Reuters

BERLÍN Německá kancléřka Angela Merkelová ve čtvrtek oficiálně gratulovala novému českému premiérovi Andreji Babišovi. Těší se na pokračování velmi dobré spolupráce s Českou republikou, uvedla v krátké zprávě, kterou její úřad zveřejnil na webu. Důvěryhodné vztahy jsou v podle šéfky německé vlády v dnešní době zásadní.

„Vážený pane premiére, srdečně Vám gratuluji k Vašemu zvolení. Pro Váš zodpovědný úkol Vám přeji hodně štěstí a úspěchu,“ píše Merkelová v úvodu gratulace.

Dále v ní připomíná, že obě země letos oslavily 20. výročí uzavření česko-německé deklarace. Poselství deklarace zaměřit společně pohled do budoucnosti a převzít zodpovědnost za Evropu podle ní zůstává aktuální. „V době nesmírných výzev pro Evropu jsou důvěryhodné vztahy mezi členskými zeměmi rozhodující. Německo-českému přátelství přitom náleží zvláštní role,“ vyjadřuje své přesvědčení šéfka spolkové vlády.

Závěrem Merkelová poznamenává, že se těší na pokračování velmi dobré spolupráce i s Babišovou vládou a že s velkým zájmem hledí vstříc na osobní setkání s novým českým premiérem.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz