Středa 14. dubna 2021svátek má Vincenc 0 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Merkelová hrozí sousedům pohraničními kontrolami, jejich zavedení si však nepřeje

Koronavirus v Německu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Koronavirus v Německu. | foto: Reuters

BERLÍN Slova německé kancléřky Angely Merkelové o možném obnovení hraničních kontrol v případě, že okolní státy nebudou spolupracovat v boji proti pandemii nemoci covid-19, hodnotí německý deník Die Welt jako varování sousedům. Merkelová na tiskové konferenci v úterý pozdě večer ostrahu hranic nevyloučila, zároveň ale řekla, že takové řešení si nepřeje.

Jmenovala přitom Českou republiku jako příklad země s velmi vysokým počtem případů infekce na 100 000 obyvatel za sedmidenní období.

„Máme velmi mnoho (zahraničních) pendlerů, na kterých jsme závislí, na kterých jsou závislé nemocnice a pečovatelské domovy v různých spolkových zemích... Z Německa zase hodně lidí jezdí pracovat do Lucemburska,“ řekla Merkelová s tím, že proto je nezbytné zajistit bezpečnost.

Z tohoto důvodu Německo podle Merkelové v epidemickém hodnocení zahraničních regionů vedle kategorie riziková oblast, což je oblast s více než 50 novými případy na 100 000 obyvatel za sedm dní, zavedlo ještě kategorii vysoce riziková oblast. To je taková, kde je výskyt zmutovaného koronaviru, nebo kde je více než 200 nových případů na 100 000 obyvatel za sedmidenní období. Tento limit Česko výrazně překračuje, ale Německo ho nadále hodnotí jen jako rizikové.

„Jednou ze zemí s velmi vysokou incidencí (počtem nově nemocných za určité období) je například Česká republika. Proto je důležité spolupracovat. Musí se testovat. Lidé k nám nemohou jednoduše přijet pracovat,“ řekla. „Musíme spolu mluvit o tom, kdo, kde a jak bude testovat. Ale testy potřebujeme,“ poznamenala.

„Pokud se země vydají zcela jinou cestou, což v tuto chvíli nevidím, ale může se tak stát, pak je nutné být připraven a říct, že opět zavádíme hraniční kontroly,“ řekla Merkelová. „To ale nechceme. Chceme se partnersky s našimi sousedy dohodnout, přihlížet ale nemůžeme,“ dodala.

Agentura DPA napsala, že kancléřka svým prohlášením možnost znovuzavedení kontrol na hranicích nevyloučila. Podle Die Welt jsou slova Merkelové pohrůžkou sousedům, aby i oni zavedli podobně přísná karanténní opatření, jako nyní platí v Německu. Vyjádření Merkelové k možným hraničním kontrolám si povšiml i saský deník Sächsische Zeitung, který se tématu pendlerů v posledních týdnech podrobně věnuje.

O epidemické situaci Merkelová jednala s šéfy vlád Lucemburska, Rakouska a Česka. S českým premiérem Andrejem Babišem se v úterý shodla na tom, že uzavření hranic pro pendlery by nebyl správný krok. Babiš jako řešení, než bude populace proočkována, navrhnul testování pendlerů dvakrát týdně. Jeden rozbor by zajišťovalo Česko, druhý Německo. Nyní Sasko i Bavorsko vyžadují od přeshraničních pracovníků jeden test týdně.

Český velvyslanec v Německu Tomáš Kafka řekl ČTK, že kompromis navržený Babišem se na německé straně setkal se všeobecným pochopením. Díky tomu je možné očekávat, že Německo výjimky pro pendlery zachová i tehdy, pokud zařadí Česko na seznam vysoce rizikových oblastí. To by se mohlo stát ve čtvrtek.

Pro příjezd do Německa z vysoce rizikových oblastí je nezbytné mít u sebe negativní koronavirový test při překračování hranic, již nestačí nechat si ho vyhotovit po příjezdu. Nadále platí povinnost automatické karantény nehledě na vstupní test, izolaci je však možné ukončit po pěti dnech druhým testem, pokud bude negativní.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Advantage Consulting, s.r.o.
SAMOSTANÁ ÚČETNÍ S MAĎARŠTINOU (28. – 35.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 28 000 - 35 000 Kč