21. března 2019 10:19 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Merkelová je pro souhlas s odkladem brexitu, pokud britský parlament podpoří dohodu Mayové

Německá kancléřka Angela Merkelová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německá kancléřka Angela Merkelová. | foto: ČTK

Berlín Berlín je připravený podpořit britskou žádost o krátký odklad odchodu Británie z Evropské unie, pokud britský parlament podpoří brexitovou dohodu, kterou mu předloží premiérka Theresa Mayová. Prohlásila to ve čtvrtek v německém Spolkovém sněmu před summitem EU v Bruselu německá kancléřka Angela Merkelová.

„Myslím, že můžeme říct, že jako Německo té žádosti můžeme vyhovět,“ prohlásila kancléřka. „Můžeme o tomto přání diskutovat příští týden, pokud tu budeme mít pozitivní hlasování o exitové dohodě v britském parlamentu,“ citovala šéfku německé vlády agentura Reuters.

Pokud má být prodloužen proces odchodu Británie z EU na základě článku 50 lisabonské smlouvy o fungování EU, bude to vyžadovat jednomyslný souhlas všech členských zemí. Dosud je brexit plánovaný na 29. březen, ale Mayová požádala o jeho odklad do 30. června.

Merkelová ve čtvrtek ale varovala, že oddálení termínu brexitu na 30. červen by bylo komplikované kvůli otázce, zda se mají Britové zúčastnit květnových voleb do Evropského parlamentu.

Merkelová ve čtvrtek podle agentury DPA připustila i možnost konání mimořádného summitu EU, pokud příští týden britský parlament ani napotřetí rozvodovou dohodu s EU neschválí, nebo se vůbec žádné hlasování neuskuteční.

Merkelová zdůraznila, že v zájmu Británie i Německa a ostatních členských zemí EU je spořádaný brexit s dohodou.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!