6. července 2017 19:11 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Merkelová jednala s Trumpem o sporných otázkách obchodu a klimatu

Angelu Merkelovou i Donalda Trumpa zřejmě něco překvapilo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Angelu Merkelovou i Donalda Trumpa zřejmě něco překvapilo. | foto: ČTK

BERLÍN O sporných otázkách volného obchodu nebo ochrany klimatu jednali ve čtvrtek v Hamburku německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Donald Trump. Při schůzce se dotkli také napjaté situace kolem Severní Koreje nebo bojů v Sýrii a na Ukrajině.

Merkelová přivítala Trumpa krátce po 18:00 SELČ před hotelem Atlantic v centru Hamburku, kde během summitu zemí G20 přebývá.

Německou kancléřku a amerického prezidenta dělí pohled na volný obchod a boj proti změnám klimatu. Merkelová se tak ve čtvrtek dost možná bude Trumpa, který vypověděl pařížskou dohodu o ochraně klimatu a nahlas uvažuje o protekcionismu, snažit přimět ke kompromisu v těchto otázkách, aby v sobotu mohl hamburský summit předních světových ekonomik schválit závěrečnou deklaraci. Opakovaně se přitom nechala slyšet, že očekává těžká vyjednávání.

Německou kancléřku a amerického prezidenta dělí pohled na volný obchod a boj...
Klima i volný obchod. To jsou témata k jednání mezi Merkelovou a Trumpem.

Po schůzce s Trumpem čeká šéfku německé vlády ještě jednání s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem, které se zase zaměří především na komplikované bilaterální vztahy. Trump se v pátek vůbec poprvé sejde s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, jehož politiku ve čtvrtek kritizoval.

ČTK