23. října 2017 12:41 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Merkelová komentuje české volby. Vnímáme jasnou změnu chování českých voličů

Pro mnohé je Merkelové lhářka a podvodnice, pro jiné politik světového formátu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pro mnohé je Merkelové lhářka a podvodnice, pro jiné politik světového formátu. | foto: Reuters

Německo vnímá jasnou změnu chování českých voličů, Česká republika pro něj ale zůstává důležitým partnerem. Na tiskové konferenci v Berlíně to řekl mluvčí spolkové vlády Steffen Seibert. Poznamenal také, že německá kancléřka Angela Merkelová (CDU) zatím vítězi českých parlamentních voleb Andreji Babišovi (ANO) negratulovala. Počká prý na vytvoření vlády.

„Spolková vláda samozřejmě vzala na vědomí jasnou změnu chování českých voličů,“ uvedl dnes Seibert na dotaz ČTK. Připomněl, že Babišovo hnutí ANO české volby s odstupem vyhrálo, a poznamenal, že evropští partneři nyní musí vyčkat sestavení nové české vlády.

„Zcela jasné je, že Česko zůstává důležitým partnerem v Evropské unii, v NATO,“ řekl také vládní mluvčí. „Vztahy mezi Německem a Českem jsou velmi úzké, velmi důvěrné, průnik našich zájmů - německých a českých zájmů - je velký, a proto spolková vláda vychází z toho, že spolupráce, jak bilaterální, tak v Evropské unii, bude konstruktivní,“ poznamenal dále Seibert.

Německá média ve svých komentářích k českým volbám Babiše často s Merkelovou kontrastují. Českého politika vnímají jako populistu a upozorňují na rozdíly v postojích obou k uprchlíkům a Evropské unii. Pozorovatelé ale zároveň vyjadřují přesvědčení, že německá kancléřka je jako velká pragmatička schopna vycházet s řadou politiků, včetně těch velmi odlišných.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz