Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Merkelová kroužila nad Tureckem, Írán ji odmítal pustit

Německá kancléřka Angela Merkelová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německá kancléřka Angela Merkelová | foto: Reuters

DILLÍ Írán v noci na poslední chvíli odmítl průlet letounu s německou kancléřkou Angelou Merkelovou přes své území.

Stroj s Merkelovou na palubě, která směřovala na návštěvu Indie, musel dvě hodiny kroužit nad Tureckem, než Teherán vydal nové povolení k přeletu, informovala dnes agentura DPA.

"Něco takové jsem ještě nezažila," zlobila se kancléřka, která do Indie přiletěla s dvouhodinovým zpožděním. "Ani piloti to nezažili," dodala.

Jako důvod k nečekanému odmítnutí průletu označil Írán podle německé delegace "koordinační problémy". Kapitán letounu přitom z Berlína v pondělí večer odlétal s tím, že má ke vstupu do íránského vzdušného prostoru zelenou. To ale íránská strana během letu popřela.

ŠPIONI V ÍRÁNU?

Šéf protokolu německého ministerstva zahraničí Claus Krumrei v kancléřském letadle cestujícím sdělil, že přistání v Dillí se opozdí "kvůli problémům s Íránem". Druhý německý vládní letoun, ve kterém cestovali němečtí ministři a jejich náměstci, proletěl nad Íránem bez komplikací.

Vládní airbus pojmenovaný po prvním poválečném kancléři Konradu Adenauerovi musel dvě hodiny kroužit nad tureckým územím, než se jednáním s Teheránem, do něhož se zapojila i Ankara, podařilo získat nové povolení k přeletu.

MERKELOVÁ A ÍRÁN

Merkelová patří k velkým kritikům jaderného programu Teheránu a Německo v minulosti podpořilo mezinárodní sankce uvalené na režim prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda.Podle kancléřčina mluvčího Steffena Seiberta to bylo na poslední chvíli, neboť jinak by musel letoun kvůli nedostatku paliva přistát v Turecku. "Takový případ se ještě nestal," prohlásil Seibert, podle něhož berlínská vláda zvažuje možnost podat proti postupu Íránu diplomatický protest.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

7 tipů, jak zatočit se stresem
7 tipů, jak zatočit se stresem

Doba se neustále zrychluje. Často se za celý den nestíháme ani zastavit. Přitom stačí změnit pár návyků a objevit díky nim krásu pomalejšího tempa, relaxaci a prožitek přítomného okamžiku.