15. ledna 2015 21:55 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Merkelová nechce pozvat Putina na příští summit G7, zatím

Německá kancléřka Angela Merkelová a ruský prezident Vladimir Putin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německá kancléřka Angela Merkelová a ruský prezident Vladimir Putin. | foto: Reuters

Pozvat ruského prezidenta Vladimira Putina na příští summit hospodářsky nejvýkonnějších zemí G7, který bude v červnu hostit Německo, v tuto chvíli není možné. V rozhovoru s německým deníkem Frankfurter Allgemeine Zeitung to řekla německá kancléřka Angela Merkelová.

„Skupina G7, a dříve G8, sama sebe vždy vnímala jako společenství hodnot,“ řekla kancléřka v rozhovoru, který byl zveřejněn dnes. „Anexe Krymu, která je bezostyšným porušením principů mezinárodního práva, a události na východní Ukrajině jsou vážným pošlapáním těchto společných hodnot,“ prohlásila Merkelová.

Proto „v tuto chvíli“ není šance, že by byl Putin pozván na červnový summit G7 do Bavorska, řekla Merkelová a zopakovala svůj postoj, že Evropa by neměla zvažovat zrušení sankcí proti Rusku, dokud budou platit důvody jejich zavedení.

„Na jaře prodiskutujeme otázku, co uděláme se sankcemi, které jsme se rozhodli uvalit po ruské anexi Krymu,“ řekla Merkelová. „Vzhledem k současné situaci zůstanou v platnosti,“ dodala.

Minulý týden Merkelová prohlásila, že EU nebude zvažovat zrušení sankcí, dokud nebudou naplněny všechny body mírové dohody, kterou v září v Minsku podepsali zástupci ukrajinské vlády a proruských povstalců na východě Ukrajiny.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!