29. září 2014 18:02 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Merkelová nechce rušit protiruské sankce. Dějiny jsou běh na dlouhou trať, říká

Angela Merkelová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Angela Merkelová. | foto: Reuters

BERLÍN Německá kancléřka Angela Merkelová nevidí důvod pro rušení sankcí, které Evropská unie uvalila na Rusko kvůli jeho přístupu k nepokojům na Ukrajině. Merkelová to v pondělí řekla po jednání s finským premiérem Alexanderem Stubbem. Podle kancléřky není vidět na Ukrajině žádný posun k uklidnění situace a k zastavení násilí.

V Bruselu budou v úterý o situaci na Ukrajině jednat unijní diplomaté. Právě na základě jejich hodnocení by unie mohla teoreticky sankce začít měnit.

"Nesmíme zapomenout, že byl anektován Krym, kvůli tomu byly uvaleny první sankce. Nevidíme, že by se v této věci ruská pozice v tomto okamžiku nějak měnila," řekla kancléřka. Situaci na ukrajinském poloostrově, který Rusko počátkem roku anektovalo, Merkelová připodobnila ke komunistické Německé demokratické republice, jejíž existence trvala 40 let. "Dějiny jsou někdy běh na dlouhou trať a není na místě se už po několika měsících ptát, zda má ještě smysl trvat na našich požadavcích," řekla Merkelová.

NAPSALI JSME:

Velvyslanci zemí EU mají v úterý zhodnotit vývoj situace na východě Ukrajiny. Evropská unie totiž při posledním přitvrzení protiruských sankcí dala najevo, že právě na základě takového hodnocení bude případně možné přistoupit ke změnám nynější podoby hospodářských omezení. V neformálních rozhovorech ale dávají diplomaté najevo, že ke zmírnění sankcí nejspíš nyní nedojde.

Kancléřka také kritizovala střety mezi proruskými separatisty a ukrajinskou armádou, které na východě Ukrajiny pokračují i přes oficiálně vyhlášené příměří. "Poslední víkend byl všechno jiné než klidný. Už základní podmínka zajištění příměří tak není naplněna," řekla Merkelová. "To je minimální podmínka pro to, abychom mohli sankce zrušit. Od toho jsme bohužel ještě velmi vzdáleni," doplnila.

Merkelová ale ocenila způsob, jakým se EU staví k ukrajinské krizi. Unie podle ní dosud ukazovala "mimořádnou jednotu" a kancléřka věří, že tomu tak bude i nadále. "Je třeba jasně ukázat, jaké hodnoty zastáváme," řekla Merkelová.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!