28. ledna 2012 18:18 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Merkelová podpoří v kampani Sarkozyho

Nicolas Sarkozy a Angela Merkelová na summitu Evropské unie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nicolas Sarkozy a Angela Merkelová na summitu Evropské unie. | foto: ČTK

BERLÍN Německá kancléřka Angela Merkelová se letos zúčastní předvolebních mítinků na podporu znovuzvolení prezidenta Nicolase Sarkozyho. V Paříži to podle agentury AFP oznámil Hermann Gröhe, generální tajemník Křesťanskodemokratické unie (CDU), jejíž členkou šéfka německé vlády je.

"Angela Merkelová podpoří Nicolase Sarkozyho na jarních předvolebních mítincích," řekl Gröhe v projevu před vedením Sarkozyho vládního Svazu pro lidové hnutí (UMP). CDU je údajně přesvědčena, že Sarkozy je "vhodnou osobností v Elysejském paláci a že jí bude i v budoucnosti".

Očekává se, že Sarkozy svou kandidaturu oficiálně oznámí v neděli večer ve francouzských sdělovacích prostředcích. Jeho hlavním vyzývatelem bude šéf socialistické opozice François Hollande.

ČTĚTE TAKÉ:

Podpora Merkelové a její strany Sarkozymu není překvapivá, protože oba reprezentují konzervativní strany. Francouzský prezident obdobně podpořil CDU a Merkelovou v předvolební kampani v roce 2009. Oba státníci se v poslední době setkávají kvůli dluhové krizi v eurozóně i několikrát za měsíc.

Hollanda a socialisty Gröhe ostře kritizoval kvůli jejich "levičáckému fantazírování", "vágním návrhům" a "neschopnosti řešit aktuální problémy naší doby".

"Když člověk vidí, jak socialistický kandidát mluví o práci našich vlád ve snaze řešit krizi eurozóny, je jasné, že by byl brzdou pokračující integrace a budoucnosti Evropské unie," prohlásil podle AFP představitel CDU.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz