12. března 2012 7:37, aktualizováno  13:45 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Merkelová v Afghánistánu: Vojáci ještě nemůžou odejít

Angela Merkelová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Angela Merkelová | foto: Reuters

BERLÍN Německá kancléřka Angela Merkelová při své nečekané návštěvě Afghánistánu zpochybnila termín stažení německých jednotek z Afghánistánu, které je společně s dalšími silami NATO plánováno do konce roku 2014.

Podle Merkelové proces politického usmíření v Afghánistánu dosáhl jistého pokroku, ale nedospěl ještě tak daleko, aby umožnil odchod aliančních sil.

"Ještě jsme nedospěli do situace, kdy by Německo mohlo prohlásit: Dnes se můžeme odsud stáhnout," řekla Merkelová v severoafghánském Mazáre Šarífu, kde navštívila německou vojenskou základnu. "Proto nemohu vědět, zda se nám to podaří do roku 2013 či 2014," dodala.

"Ochota tu je, chceme toho dosáhnout a pracujeme na tom," ubezpečila nicméně kancléřka. Merkelová rovněž vyzvala afghánskou vládu, aby urychlila proces usmíření s ozbrojenými skupinami v zemi, především pak s hnutím Taliban.

ČTĚTE TAKÉ:

Merkelová z Mazáre Šarífu také telefonicky mluvila s afghánským prezidentem Hamídem Karzáím, jemuž vyjádřila soustrast se smrtí 16 civilistů, které v neděli postřílel americký voják v jihoafghánské provincii Kandahár. "Uděláme, co bude v našich silách, abychom vyšetřili tento strašlivý čin amerického vojáka," slíbila Karzáímu kancléřka.

Merkelová měla původně navštívit německé vojáky v Kunduzu, ale musela změnit plán kvůli silnému sněžení v oblasti, sdělil mluvčí vlády. Vydala se proto do Mazáre Šarífu, kde mimo jiné vzdala hold 52 příslušníkům německé armády, kteří v Afghánistánu zahynuli.

Dnešní návštěva, v pořadí čtvrtá od nástupu kancléřky do úřadu v roce 2005, byla plánována před nedělní střelbou amerického vojáka do civilistů. Byla ale z bezpečnostních důvodů držena do poslední chvíle v tajnosti.

Naposledy Merkelová cestovala do Afghánistánu o Vánocích 2010. Tehdy poprvé označila boje vládních a koaličních sil proti extremistickým ozbrojencům za válku.

Německo má nyní v Afghánistánu 4900 vojáků, tedy třetí největší kontingent v rámci Severoatlantické aliance po Spojených státech a Británii.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!