7. července 2016 11:06 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Merkelová: Rusko ztratilo důvěru NATO, ale bezpečná Evropa ho potřebuje

Německá kancléřka Angela Merkelová v rozhovoru s ruským prezidentem Vladimirem... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německá kancléřka Angela Merkelová v rozhovoru s ruským prezidentem Vladimirem... | foto: Reuters

BERLÍN Rusko kvůli svému chování během konfliktu na východní Ukrajině ztratilo důvěru členských zemí Severoatlantické aliance. V prohlášení před pátečním začátkem summitu NATO ve Varšavě to ve čtvrtek v německém parlamentu uvedla kancléřka Angela Merkelová. Obhajovala rovněž plánované rozmístění jednotek aliance v Pobaltí a Polsku.

Rusko „svými slovy a činy“ během konfliktu na východní Ukrajině zpochybnilo základní princip neporušitelnosti hranic, uvedla kancléřka. Chování Moskvy v uplynulých letech proto „silně znepokojilo“ nejen východní členy NATO.

„Potřebují (státy na východní hranici NATO) jednoznačné ujištění ze strany aliance,“ uvedla Merkelová. Rychlé vyslání vojáků v případě krizové situace podle předsedkyně německé vlády nestačí. NATO musí být na území svých východním členů přítomno již nyní.

Německá kancléřka Angela Merkelová.
Turecký prezident Tayyip Erdogan (vpravo).

Odstrašování, které kancléřka označila za svou povahou „nanejvýš defenzivní koncept“, a dialog nejsou podle ní protiklady, ale patří nerozlučně jedno k druhému.

„Jsme zajedno, že trvalé bezpečnosti v Evropě lze dosáhnout jen s Ruskem, nikoli proti němu,“ uvedla rovněž Merkelová.

Summit NATO začíná v pátek ve Varšavě. Aliance by na něm měla schválit vyslání čtyř mezinárodních praporů na své východní hranice. Vojáci budou působit v Polsku, Litvě, Lotyšsku a Estonsku. Velení praporů by se měli ujmout kromě Britů, Američanů a Kanaďanů právě i Němci. Povedou prapor o síle několika set vojáků v Litvě.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNIK ÚDRŽBY

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 35 000 - 42 000 Kč