17. srpna 2012 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Merkelová vládne straně jako carevna, stěžuje si její kolega

Angela Merkelová zahájení wagnerovského operního festivalu v Bayreuthu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Angela Merkelová zahájení wagnerovského operního festivalu v Bayreuthu. | foto: Reuters

BERLÍN Jako na carském dvoře to prý funguje v nejsilnější německé vládní straně, Křesťanskodemokratické unii (CDU). Tvrdí to člen předsednictva Josef Schlarmann, podle něhož je veškerá moc soustředěna do rukou kancléřky Angely Merkelové a ve straně není připuštěna žádná debata.

Schlarmann to řekl v rozhovoru pro dnešní vydání deníku Süddeutsche Zeitung, další členové CDU ale jeho názor nesdílejí.

"V CDU panuje centralistický systém a kurz straně vnucuje Angela Merkelová," popsal fungování německé křesťanské demokracie Schlarmann, který současně stojí v čele vlivného středostavovského sdružení CDU a je dlouhodobým vnitrostranickým kritikem kancléřky. Kdo s ní podle Schlarmanna nesouhlasí, je "vyřazen".

ČTĚTE TAKÉ:

"V systému Merkelová je tak nemožné, aby se dostal nahoru potenciální nástupce," uvedl dvaasedmdesátiletý politik. V CDU to podle něj chodí jako na carském dvoře, na němž má Merkelová i svou palácovou gardu tvořenou jejími nejbližšímu spolupracovníky.

"Moc v dnešní CDU nenajdete v Adenauerově domě (stranické centrále) ani na celostátních sjezdech, ale výlučně v kancléřství - všichni ministři jsou na kancléřce bezprostředně závislí a kariéru dělají jen ti, kteří sledují linii Merkelové," tvrdí Schlarmann. Zároveň jí vytýká, že nerazí žádný pevný kurz, ale cíle mění podle proveditelnosti, jak dle něj dokládá její přístup ke krizi v eurozóně nebo energetice.

"Nemám dojem, že by mne Angela Merkelová nějakým způsobem utlačovala," odmítl kritiku stranického kolegy místopředseda poslanecké frakce Michael Fuchs a vyzval ho, aby své názory doložil. Na stranu kancléřky se postavil i jinak nejhlasitější stranický odpůrce její evropské strategie Wolfgang Bosbach. "S ohledem na blížící se volby je tím nejlepším, co nás potkalo," vyzdvihl Merkelovou, jejíž osoba je podle Bosbacha hlavním rozdílem, který CDU odlišuje od politických soupeřů.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
PLÁNOVAČ VÝROBY

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč