28. září 2012 15:53 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

S tímto mužem se Angela Merkelová příští rok utká o kancléřský post

Peer Steinbrück a Angela Merkelová na snímku z roku 2009 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peer Steinbrück a Angela Merkelová na snímku z roku 2009 | foto: ČTK

BERLÍN Německá opoziční sociální demokracie (SPD) vybrala bývalého ministra financí Peera Steinbrücka za svého volebního lídra, tedy kandidáta na kancléře, pro příští volby do Spolkového sněmu.

Ty se uskuteční za rok a Steinbrück se v nich o nejdůležitější vládní úřad utká s dosavadní kancléřkou a šéfkou křesťanských demokratů (CDU) Angelou Merkelovou.

O tom, kdo povede nejsilnější opoziční stranu do celostátních voleb, se v Německu spekulovalo řadu měsíců. Kromě pětašedesátiletého Steinbrücka byli v užším výběru předseda SPD Sigmar Gabriel a bývalý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier. Volba na Steinbrücka padla poté, co jeho nejvážnější konkurent Steinmeier z osobních důvodů na kandidaturu rezignoval.

ČTĚTE TAKÉ:

Rodilý Hamburčan má podle názoru německých politologů ze všech tří předáků SPD nejlepší vyhlídky sesadit Merkelovou z funkce, přesto se mu moc velké šance proti populární kancléřce nedávají. Steinbrück je rázný řečník, který je ceněn za svůj přístup k řešení finančních problémů země a podle expertů má potenciál oslovit středové nerozhodnuté voliče. Není však oblíben u levicového křídla své strany, podle jehož stoupenců je moc "pravicový".

Peer Steinbrück je kandidátem na kancléře

Peer Steinbrück je kandidátem na kancléře

Tuto nálepku si bývalý premiér nejlidnatější spolkové země Severního Porýní-Vestfálska odnesl ze svého působení ve vládě velké koalice CDU/CSU a SPD, kterou v letech 2005 až 2009 vedla Merkelová a Steinbrück v ní dělal ministra financí. Už před časem ale oznámil, že v případě své kancléřské kandidatury znovu do vlády s Merkelovou nepůjde.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!