Úterý 11. května 2021svátek má Svatava 14 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN

Diskuse k článku

Merkelová: Stateční lidé v ČSSR se nechtěli smířit s osudem, přispěli ke sjednocené Evropě

Okupaci Československa vojsky zemí Varšavské smlouvy v roce 1968 považuje německá kancléřka Angela Merkelová za smutné vyvrcholení politiky útisku ze strany Sovětského svazu. Stateční lidé v Československu podle ní v dalších letech přispěli ke sjednocené Evropě.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vacek 21.8.2018 13:29

Ano, bylo by dobré si uvědomit, že smyslem invaze vojsk Varšavské smlouvy nebyla okupace naší země a zavedení okupační správy, ale armáda byla použita jako "politický klacek" k zabrzdění reformního procesu a ve prospěch politických sil nakloněných Moskvě. Těmto lidem se pak poměrně snadno s pomocí vazalství podařilo vymanévrovat reformátory z politických funkcí. Naše šance spočívala v tom, že by si naše politika, i když na omezeném prostoru, uhájila určitou svrchovanost. Řekl bych, že při vhodném postupu a jednotě by bylo možné i v omezených reformách pokračovat. Konec konců následný vývoj, který umožnil Helsinky 1975, jako zlom v poválečném vývoji Evropy, to možná potvrzuje. I v našem nešťastném případě platí, že politika je uměním možného i to, že přirozený vývoj ve společnosti pokračuje, i kdyby se mu v tom bránilo desetiletí nebo třeba i století.

J. Vrabec 21.8.2018 7:25

A ten "náš" (můj ale ne) drží k okupaci hubu . Co za fraška !

P. Čech 21.8.2018 7:24

Angela Merkel by měla raději mlčet. V době napadení ČSSR sovětskými a satelitními vojsky byla ve věku pouhých 14 let a nemůže tedy nic posuzovat. Měla by si zásadně uvědomit, že její spoluobčané se invaze do ČSSR zúčastnili. Ona sama byla v době poté funkcionářkou FDJ, což byla obdoba našeho ČSM a posléze SSM, mladou zálohou SED. Ona však nemlčí. Nestydí se a žvaní jako ostatně většina politiků.

L. Renka 21.8.2018 7:27

Piš, co můžeš, trololo, Putin ti dá na kolo!

J. Škodák 21.8.2018 10:18

Pane Čechu, všichni kdo studovali byli automaticky u nás v SSM, nebo FDJ. Bez toho jste nedostal ani studentský průkaz, který byl nutný pro další činnosti. Vím o čem mluvím, protože v době mého studia na střední škole za té normalizace jsem odmítal vstoupit jako jediný do SSM a taky to mělo následky! Nepíšete pravdu! Angela Merkl o tom mnohokrát mluvila jak to byllo v DDR s FDJ a o celém tom špiclování mezi občany. Na tom je viděd, co komunistická totalita udělala z lidí. Na západní Němce neměla vliv a je to ještě dnes jasně vidět právě tak jako u Čechů!

J. Škodák 21.8.2018 7:23

Angela Merkelová se postavila tímto za všechny statečné lidi v Československu a kdo to zde na ni v té kotlině české štěká? Jsou to hlavně ti Češi, kteří se po okupaci nechali znormalizovat, žádnou statečnost neprojevili, zalezli celí podělaní do svých děr, v roce 1989 vylezli z těch zatuchlých děr, zazvonili klíči a svým potokům raději nic neřekli, protože by se museli stydět.

J. Škodák 21.8.2018 7:26

Pardón, patří tam: svým potomkům...

P. Čech 21.8.2018 7:41

Docela by mne zajímalo, pane Škodáku, jakou statečnost jste v té době projevoval Vy. V roce 1989 většina lidí nevylézala z žádných děr. Neměla to zapotřebí, protože v žádných děrách nebyla. Je třeba ovšem říci něco jiného. Po listopadu 1989 velmi mnoho členů KSČ rychle zahodilo své rudé knížky. Tito lidé se z nízkých pohnutek vetřeli do vznikajícího OF a jali se vytvářet nové politické strany. Vsoukali se do jejich vedení a začali škodit státu stejně, jako to dělali před listopadem 1989. Alfou a omegou pro ně byl pouze jejich vlastní prospěch. Tito lidé dodnes sedí ve vedení téměř všech politických stran a hnutí a odtud devastují stát. Je zcela jedno, v jakých politických stranách sedí. Všechny jsou totiž téměř stejné. Chtějí vládnout občanům. Také proto tito lidé prosadili do ústavy čl. 5 a vzletně tomu říkají "volná soutěž politických stran". Nejde ovšem o žádnou soutěž. Jde o prachsprostý boj o moc mezi jednotlivými politickými stranami a hnutími s vizí ovládnutí občanů a tím i celé

P. Čech 21.8.2018 7:51

celého státu. K tomu ovšem potřebují rozdělit občany na menší skupiny (podle ideologií politických stran), aby je mohli snáze ovládat. Pravice, levice, střed, levý střed, pravý střed extrémy na obou stranách atd. To jsou ty menší skupiny lidí.Rozděl a panuj. To znali již Staří Římané a platí to dodnes. Bohužel mnoho lidí je tvory stádními a jednoduše, pomocí různých slibů se nechají do menších stád nahánět. Toho umně využívají politici a zejména "bývalí" komunisté v jejich řadách. Takto je vytvářen celý systém, který ovšem se skutečnou demokracií nemá téměř nic společného. Pouze jistou míru svobody. A o tom to celé je.

J. Škodák 21.8.2018 9:26

Pane Čechu, v době okupace jsem byl ještě dítě školou povinné, ale protože jsme bydleli ve městě, které leží na již staré jantarové cestě, po které již Římané 400 let před Kristem jezdili a náš dům byl u této také jestě za totáče hlavní silnici, pocítili jsme tu okupci na vlastní kůži. Jako ministranti jsme pomáhali našemu panu farářovi vyvěsit naši vlajku na kostelní věž a neustále projíždějící , či stojící kolony ruských vojáků začali střílet a málem pana faráře Kafrdy zastřelili. My jsme zůstali ve věži na jeho rozkaz. Mého otce při jiné příležitosti trefila kulka, naštěstí byla asi od odrazu a tak to spravil jen obvaz. Protože jsme se museli učit Rusky, pokoušeli jsme se o kontakt s ruskými vojáky, ale marně! Tak jsme si z nich dělali srandu a přiložili jsme si k uchu uhelné brikety jako že posloucháme, potom jsme jich nechali na zídce před zahradou a oni si jich také přikládali k uchu a poto je naštvaní zahazovali.

J. Škodák 21.8.2018 9:34

Pane Čechu, jste při čtení nepozorný asi proto, že už máte v hlavě jasnou odpověď. Píšu, že po okupaci v době normalizace Češi zalezli do těch děr, z kterých vylezli až po roce 1989. Pochopitelně tím myslím tu mentální zabedněnost, která mnohým zůstala do dnešní doby. Domnívám se, že jste na tolik inteligentní, abyste to pochopil, protože to co dál píšete odpovídá skutečnosti a nelze jinak, než souhlasit!

J. Nový 20.8.2018 18:06

"Invaze, na které se podílely i jednotky tehdejší Německé demokratické republiky, podle Merkelové násilně ukončila hnutí, které prosazovalo socialismus s lidskou tváří.

.

Vzpomíná svazačka z NDR se slzou v oku na bolševiky s "lidskou tváří". No to mě pos....

J. Denemark 21.8.2018 5:39

Ty, obdivovatel vysokého a dlouholetého důstojníka KGB, si dej hadr na hlavu.)

J. Nový 21.8.2018 6:02

Zas plácáš. Bohuřžel patříš do party jednoduchých lidí, kteří nepřemýšlejí, ale prostě buď fandí Spartě nebo Slávii a to je pro ně celý život. Já dokáži zkritizovat jak Putina, tak i Merkelovou. To je pro tebe něco nepředstavitelného? Tvůj obdiv k endérácké svazačce je úsměvný :-)))

J. Denemark 21.8.2018 8:05

Co je víc úsměvné? Tvůj obdiv k důstojníkovi KGB nebo můj obdiv madam Merkel?

J. Kotala 20.8.2018 17:06

Je hezké, že si vzpomněla. Škoda, že je naivní.

J. Svoboda 20.8.2018 17:14

Najivní 4násobná kancléřka - vy hlavo :o)

Pěkný den.

J. Nový 21.8.2018 6:04

Podle logiky vašeho příspěvku soudím, že patříte mezi největší obdivovatele Fidela Castra, že? :-))

P. Kováč 20.8.2018 16:56

Takže si to zhrňme: Invázie sa zúčastnili vojská PIATICH štátov - vrátane NDR, kde vtedz žila a pôsobila ako čelná zvúyácka funkcionárka Angela Merkelová. Ozvala sa vtedz....protestovala ? Kdeže ! Nezdá sa vám to drzé....ak nám tu dnes chce kázať o akejsi "statočnosti" ?

J. Krajíček 20.8.2018 17:08

Už zalez ty zastydlej Maďare!!

J. Nový 20.8.2018 18:07

A vy se z vlezdoprd...ismu Merkelové pos....!

Miloval jste svazačky z NDR? A co komouše, ty taky? Nebo jen ty s "lidskou tváří"?

J. Denemark 21.8.2018 5:40

A co bývalý důstojník KGB, z kterého jsi pos... ty?

J. Nový 21.8.2018 6:05

Žvaníš nesmysly, troubo. Jako vždy.

L. Renka 21.8.2018 9:01

Komu došly argumenty, snižuje se k vulgaritám. A jaké máte dnes v Petrohradě počasí? Ani netušíš, viď, trolle, protože od rána do večera musíš dřepět u počítače a bušíš a bušíš, jen se z tebe kouří, chudinko.

M. Pomichalek 20.8.2018 17:56

No ono ji bylo cerstve 14 let. Co asi mela podle vas delat?

J. Nový 20.8.2018 18:09

Já nebyl ani v Pionýru, ani v SSM a už vůbec ne v KSČ. Vy ano?

M. Pomichalek 20.8.2018 18:10

Ne. A co to ma co spolecneho s tim ze tu ten troll vycita Merkelove ze v 68. nic nedelala?

J. Nový 21.8.2018 6:05

Jen tu endéráckou svazačku a její rozhodnutí neobdivuje jako vy.

M. Pomichalek 21.8.2018 13:05

Pane Novy, to ze dokazu pocitat a logicky uvazovat jeste neznamena ze nekoho obdivuji. Ale chapu ze vy se musite zastat trolla jako Kovac.

P. Kováč 20.8.2018 16:43

Pre rozhorčeného trolla Pomichálka: Merkelová študovala v Lipsku a v DONECKU: .https://www.hlavnespravy.sk/kto-je-merkelova-a-preco-nespomina-na-zivot-v-donecku/753024


Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Zdeněk Krpoun psycholog | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...