Neděle 16. května 2021svátek má Přemysl 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN

Diskuse k článku

Merkelová: Stateční lidé v ČSSR se nechtěli smířit s osudem, přispěli ke sjednocené Evropě

Okupaci Československa vojsky zemí Varšavské smlouvy v roce 1968 považuje německá kancléřka Angela Merkelová za smutné vyvrcholení politiky útisku ze strany Sovětského svazu. Stateční lidé v Československu podle ní v dalších letech přispěli ke sjednocené Evropě.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vacek 21.8.2018 13:29

Ano, bylo by dobré si uvědomit, že smyslem invaze vojsk Varšavské smlouvy nebyla okupace naší země a zavedení okupační správy, ale armáda byla použita jako "politický klacek" k zabrzdění reformního procesu a ve prospěch politických sil nakloněných Moskvě. Těmto lidem se pak poměrně snadno s pomocí vazalství podařilo vymanévrovat reformátory z politických funkcí. Naše šance spočívala v tom, že by si naše politika, i když na omezeném prostoru, uhájila určitou svrchovanost. Řekl bych, že při vhodném postupu a jednotě by bylo možné i v omezených reformách pokračovat. Konec konců následný vývoj, který umožnil Helsinky 1975, jako zlom v poválečném vývoji Evropy, to možná potvrzuje. I v našem nešťastném případě platí, že politika je uměním možného i to, že přirozený vývoj ve společnosti pokračuje, i kdyby se mu v tom bránilo desetiletí nebo třeba i století.

M. Pomichalek 21.8.2018 13:05

Pane Novy, to ze dokazu pocitat a logicky uvazovat jeste neznamena ze nekoho obdivuji. Ale chapu ze vy se musite zastat trolla jako Kovac.

J. Škodák 21.8.2018 10:18

Pane Čechu, všichni kdo studovali byli automaticky u nás v SSM, nebo FDJ. Bez toho jste nedostal ani studentský průkaz, který byl nutný pro další činnosti. Vím o čem mluvím, protože v době mého studia na střední škole za té normalizace jsem odmítal vstoupit jako jediný do SSM a taky to mělo následky! Nepíšete pravdu! Angela Merkl o tom mnohokrát mluvila jak to byllo v DDR s FDJ a o celém tom špiclování mezi občany. Na tom je viděd, co komunistická totalita udělala z lidí. Na západní Němce neměla vliv a je to ještě dnes jasně vidět právě tak jako u Čechů!

J. Škodák 21.8.2018 9:34

Pane Čechu, jste při čtení nepozorný asi proto, že už máte v hlavě jasnou odpověď. Píšu, že po okupaci v době normalizace Češi zalezli do těch děr, z kterých vylezli až po roce 1989. Pochopitelně tím myslím tu mentální zabedněnost, která mnohým zůstala do dnešní doby. Domnívám se, že jste na tolik inteligentní, abyste to pochopil, protože to co dál píšete odpovídá skutečnosti a nelze jinak, než souhlasit!

J. Škodák 21.8.2018 9:26

Pane Čechu, v době okupace jsem byl ještě dítě školou povinné, ale protože jsme bydleli ve městě, které leží na již staré jantarové cestě, po které již Římané 400 let před Kristem jezdili a náš dům byl u této také jestě za totáče hlavní silnici, pocítili jsme tu okupci na vlastní kůži. Jako ministranti jsme pomáhali našemu panu farářovi vyvěsit naši vlajku na kostelní věž a neustále projíždějící , či stojící kolony ruských vojáků začali střílet a málem pana faráře Kafrdy zastřelili. My jsme zůstali ve věži na jeho rozkaz. Mého otce při jiné příležitosti trefila kulka, naštěstí byla asi od odrazu a tak to spravil jen obvaz. Protože jsme se museli učit Rusky, pokoušeli jsme se o kontakt s ruskými vojáky, ale marně! Tak jsme si z nich dělali srandu a přiložili jsme si k uchu uhelné brikety jako že posloucháme, potom jsme jich nechali na zídce před zahradou a oni si jich také přikládali k uchu a poto je naštvaní zahazovali.

L. Renka 21.8.2018 9:01

Komu došly argumenty, snižuje se k vulgaritám. A jaké máte dnes v Petrohradě počasí? Ani netušíš, viď, trolle, protože od rána do večera musíš dřepět u počítače a bušíš a bušíš, jen se z tebe kouří, chudinko.

J. Denemark 21.8.2018 8:05

Co je víc úsměvné? Tvůj obdiv k důstojníkovi KGB nebo můj obdiv madam Merkel?

P. Čech 21.8.2018 7:51

celého státu. K tomu ovšem potřebují rozdělit občany na menší skupiny (podle ideologií politických stran), aby je mohli snáze ovládat. Pravice, levice, střed, levý střed, pravý střed extrémy na obou stranách atd. To jsou ty menší skupiny lidí.Rozděl a panuj. To znali již Staří Římané a platí to dodnes. Bohužel mnoho lidí je tvory stádními a jednoduše, pomocí různých slibů se nechají do menších stád nahánět. Toho umně využívají politici a zejména "bývalí" komunisté v jejich řadách. Takto je vytvářen celý systém, který ovšem se skutečnou demokracií nemá téměř nic společného. Pouze jistou míru svobody. A o tom to celé je.

P. Čech 21.8.2018 7:41

Docela by mne zajímalo, pane Škodáku, jakou statečnost jste v té době projevoval Vy. V roce 1989 většina lidí nevylézala z žádných děr. Neměla to zapotřebí, protože v žádných děrách nebyla. Je třeba ovšem říci něco jiného. Po listopadu 1989 velmi mnoho členů KSČ rychle zahodilo své rudé knížky. Tito lidé se z nízkých pohnutek vetřeli do vznikajícího OF a jali se vytvářet nové politické strany. Vsoukali se do jejich vedení a začali škodit státu stejně, jako to dělali před listopadem 1989. Alfou a omegou pro ně byl pouze jejich vlastní prospěch. Tito lidé dodnes sedí ve vedení téměř všech politických stran a hnutí a odtud devastují stát. Je zcela jedno, v jakých politických stranách sedí. Všechny jsou totiž téměř stejné. Chtějí vládnout občanům. Také proto tito lidé prosadili do ústavy čl. 5 a vzletně tomu říkají "volná soutěž politických stran". Nejde ovšem o žádnou soutěž. Jde o prachsprostý boj o moc mezi jednotlivými politickými stranami a hnutími s vizí ovládnutí občanů a tím i celé

L. Renka 21.8.2018 7:27

Piš, co můžeš, trololo, Putin ti dá na kolo!

J. Škodák 21.8.2018 7:26

Pardón, patří tam: svým potomkům...

J. Vrabec 21.8.2018 7:25

A ten "náš" (můj ale ne) drží k okupaci hubu . Co za fraška !

L. Renka 21.8.2018 7:25

A kdo jste vy, když věříte ruským dezinformačním serverům? Naivka, nebo jejich člověk? Jiná alternativa tu není.

P. Čech 21.8.2018 7:24

Angela Merkel by měla raději mlčet. V době napadení ČSSR sovětskými a satelitními vojsky byla ve věku pouhých 14 let a nemůže tedy nic posuzovat. Měla by si zásadně uvědomit, že její spoluobčané se invaze do ČSSR zúčastnili. Ona sama byla v době poté funkcionářkou FDJ, což byla obdoba našeho ČSM a posléze SSM, mladou zálohou SED. Ona však nemlčí. Nestydí se a žvaní jako ostatně většina politiků.

J. Škodák 21.8.2018 7:23

Angela Merkelová se postavila tímto za všechny statečné lidi v Československu a kdo to zde na ni v té kotlině české štěká? Jsou to hlavně ti Češi, kteří se po okupaci nechali znormalizovat, žádnou statečnost neprojevili, zalezli celí podělaní do svých děr, v roce 1989 vylezli z těch zatuchlých děr, zazvonili klíči a svým potokům raději nic neřekli, protože by se museli stydět.

J. Nový 21.8.2018 6:05

Jen tu endéráckou svazačku a její rozhodnutí neobdivuje jako vy.

J. Nový 21.8.2018 6:05

Žvaníš nesmysly, troubo. Jako vždy.

J. Nový 21.8.2018 6:04

Podle logiky vašeho příspěvku soudím, že patříte mezi největší obdivovatele Fidela Castra, že? :-))

J. Nový 21.8.2018 6:02

Zas plácáš. Bohuřžel patříš do party jednoduchých lidí, kteří nepřemýšlejí, ale prostě buď fandí Spartě nebo Slávii a to je pro ně celý život. Já dokáži zkritizovat jak Putina, tak i Merkelovou. To je pro tebe něco nepředstavitelného? Tvůj obdiv k endérácké svazačce je úsměvný :-)))

J. Denemark 21.8.2018 5:40

A co bývalý důstojník KGB, z kterého jsi pos... ty?

J. Denemark 21.8.2018 5:39

Ty, obdivovatel vysokého a dlouholetého důstojníka KGB, si dej hadr na hlavu.)

M. Pomichalek 20.8.2018 18:10

Ne. A co to ma co spolecneho s tim ze tu ten troll vycita Merkelove ze v 68. nic nedelala?

J. Nový 20.8.2018 18:09

Já nebyl ani v Pionýru, ani v SSM a už vůbec ne v KSČ. Vy ano?

J. Nový 20.8.2018 18:07

A vy se z vlezdoprd...ismu Merkelové pos....!

Miloval jste svazačky z NDR? A co komouše, ty taky? Nebo jen ty s "lidskou tváří"?

J. Nový 20.8.2018 18:06

"Invaze, na které se podílely i jednotky tehdejší Německé demokratické republiky, podle Merkelové násilně ukončila hnutí, které prosazovalo socialismus s lidskou tváří.

.

Vzpomíná svazačka z NDR se slzou v oku na bolševiky s "lidskou tváří". No to mě pos....

M. Pomichalek 20.8.2018 17:56

No ono ji bylo cerstve 14 let. Co asi mela podle vas delat?

J. Svoboda 20.8.2018 17:14

Najivní 4násobná kancléřka - vy hlavo :o)

Pěkný den.

J. Krajíček 20.8.2018 17:11

To není aplikace ale diagnóza.

J. Krajíček 20.8.2018 17:08

Už zalez ty zastydlej Maďare!!

J. Kotala 20.8.2018 17:06

Je hezké, že si vzpomněla. Škoda, že je naivní.


Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...