Pátek 7. května 2021svátek má Stanislav 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Německý politolog: Nepříznivý výsledek CDU by dále zvýraznil pnutí uvnitř strany

S otevřenou politikou Angely Merkelové nesouhlasí ani někteří přední kandidáti... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy S otevřenou politikou Angely Merkelové nesouhlasí ani někteří přední kandidáti... | foto: Reuters

BERLÍN/PRAHA Německo čekají v neděli trojí zemské volby, který mohou velmi významně přepsat tamní politickou mapu. Voliči rozhodnou v tomto superhlasování o příštích parlamentech v Porýní-Falci, Bádensku- Württembersku a Sasku-Anhaltsku.

Velkou výzvu znamená hlasování pro kancléřku Angelu Merkelovou: poprvé od loňského začátku uprchlické krize projde její strana voličským testem. Téma imigrace zůstává středobodem politické agendy v Německu,“ řekl v rozhovoru pro lidovky.cz profesor Kai Arzheimer, politolog z Univerzity Johannese Gutenberga v západoněmecké Mohuči. Pozice tradičních stran, které nyní vládnou ve velké koalici, křesťanských demokratů (CDU) a sociálních demokratů (SPD), ohrožuje odliv přízně ve prospěch populistické Alternativy pro Německo (AfD), která nekontrolovaný příliv uprchlíků do země (za loňský rok jich přišel více než milion) vytrvale kritizuje. S otevřenou politikou Angely Merkelové nesouhlasí ani někteří přední kandidáti z její strany, kteří jsou do nedělních voleb, například Julia Klöcknerová.

LN: Jsou trojí nedělní volby velkou výzvou. Může případný neúspěch křesťanských demokratů (CDU) podkopat její autoritu?
Především, vina za případný neúspěch bude ležet na kandidátech, kteří se vůči Merkelové vymezovali, tedy zejména Julii Klöcknerové a Guido Wolfovi. Nicménějakýkoli nepříznivý výsledek bezpochyby zvýší pnutí uvnitř křesťanských demokratů (CDU).

LN: Jak podstatný je pro německý elektorát způsob, jakým Angela Merkelová řeší uprchlickou krizi?
V tuto chvíli je to v Německu nejdůležitější bod politické agendy, se kterým se do velké míry identifikovala Merkelová i koaliční vláda, v jejímž čele stojí.

LN: Může se Julia Klöcknerové podkládat za nástupnici kancléřky Merkelové? Představuje tato politička pro CDU, rozdělenou vnitřním pnutím, alternativu?
Je nám předkládán její obraz jako potenciální následovnice. K tomu ale potřebuje nejprve získat dostatečnou průpravu ve vrcholné politice. Pokud CDU cloumá neklid, který sledujeme, není to správná chvíle pro hledání nového lídra.

LN: Kandidát Guido Wolf hodně flirtoval s postojem bavorského premiéra Seehofera k uprchlické krizi, zatímco jeho oponent v Bádensku - Württembersku Winfried Kretschmann z strany Zelených se v této věci přiklonil k Merkelové. Nebyla to od Wolfa nakonec chybná strategie?
Podobně jako Klöcknerová, ani Wolf nepůsobil příliš důvěryhodně, když nastolili toto téma. Zejména proto, že německé země ani nemají přímý dohled nad uprchlickou politikou. A také proto, že oba kandidáti se vyhnuli přímé konfrontaci s Merkelovou. Ani vlastně není jasné, jak přesně by si alternativní politiku k uprchlíkům představovali.

LN: Je možné nyní odhadnout, jak velký bude odliv těchto hlasů od CDU ve prospěch Alternativy pro německou demokracii (AfD)? Jaké jsou šance této strany ambiciózní šéfky Frauke Petryové?
Podpora strany AfD se odvíjí od přesunu hlasů od rozčarovaných stoupenců strany CDU, ale i od bývalých voličů sociálních demokratů (SPD) a těch, kdo k volbám ani nechodili. Hodnotit pozici stranické šéfky Petryové je zatím předčasné, protože je stále pod velkým tlakem ze strany radikálů i (relativně) umírněných členů ve své formaci.

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...