Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Měsíc a půl na trajektu. Víza uvěznila muže mezi EU a Ruskem

Trajekt (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trajekt (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

HELSINKI/PETROHRAD Jako v bláznivé komedii si musel připadat Kubánec Luis Vladimir Vega Céspedes, kterého úřední šiml přinutil strávit přes šest týdnů na palubě trajektu mezi Petrohradem a Helsinkami.

Kvůli potížím s doklady jej úřady v obou přístavech odmítaly vypustit na břeh, než se ruští pohraničníci nad nešťastníkem slitovali. "Sám si svou situaci zavinil," tvrdí úřady podle serveru fontanka.ru.

Kubánec původně přicestoval do Petrohradu studovat architekturu a design, ale zakrátko se tu oženil s Ruskou a zůstal. Protože zde ještě nezískal trvalý pobyt, musel podle zákona každých 30 dnů vycestovat za ruské hranice a zase se vrátit. Povinnost však zanedbal, a tak mu úřady automaticky další vstup do Ruska zakázaly, čehož si prý měl být vědom.

Z druhého břehu zase zní, že si návštěvník měl povšimnout, že mu současně vypršelo schengenské vízum opravňující ke vstupu do Evropské unie. Muž tak na palubě strávil více než 40 dnů a mezi Helsinkami a Petrohradem uskutečnil dvacítku plaveb.

Dvacet plaveb
Kubáncova situace natolik připomínala hollywoodský trhák Terminál s Tomem Hanksem v hlavní roli či starou sovětskou komedii Neuvěřitelná dobrodružství Italů v Rusku, že skutečně vzbudil zájem ruských filmařů a ti se za svým hrdinou vydali na poslední plavbu.

Přítomnost kamer asi pomohla k obměkčení úřadů více než rozhodnutí soudu, který ještě dříve pozastavil platnost zákazu vstupu do Ruska. Ale to pohraničníci odmítali uznat s tím, že v počítačové databázi zákaz stále platí a "zákon je zákon".

Kubáncovy strasti možná ještě nekončí. Kvůli dlouhé nepřítomnosti ve vlasti mu hrozí ještě opletačky s kubánskými úřady, přičemž nové schengenské vízum prý může dostat jen na ostrově.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...