Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Argentinská prezidentka už měsíc mlčí. U lidí to vyvolává obavy

Svět

  8:21aktualizováno  8:32
BUENOS AIRES - Argentinci jsou zvyklí, že je prezidentka Cristina Fernándezová Kichrnerová denně zásobuje alespoň desítkou "tweetů", jenže na jejím Twitteru se již měsíc neobjevila jediná zpráva. Od posledního veřejného vystoupení jindy velmi aktivní političky již uplynulo 37 dní a lidé si začínají dělat starosti, kdo vlastně řídí zemi.

Cristina Fernándezová Kirchnerová foto: ČTK

Informuje o tom agentura AP. Prezidentka v říjnu prodělala operaci mozku a množí se spekulace, že za jejím mlčením jsou zdravotní problémy. Podle listu La Nación měla Fernándezová v posledních dnech řadu interních schůzek se svými vládními spolupracovníky včetně šéfa kabinetu Jorgeho Capitaniche, o obsahu setkání se však veřejnost nedozvěděla ani slovo.

Prezidentka navíc již několik týdnů nezveřejňuje žádné své plány ani program chystaných veřejných vystoupení, což vyvolává ve čtyřicetimilionové jihoamerické zemi řadu otázek. "Nejlepší, co by mohla Cristina udělat, aby umlčela ty spekulace o svém zdraví, je ukázat se a promluvit na veřejnosti, protože mlčení přiživuje spekulace," řekl rozhlasové stanici Mitre bývalý šéf kabinetu Alberto Fernández.

ČTĚTE TAKÉ:

Prezidentku operovali 8. října kvůli hematomu na mozku, který si zřejmě přivodila, když se při pádu uhodila do hlavy. Lékaři jí odsáli krev, která se nacházela pod její lebeční kostí. K zákroku chirurgové přistoupili kvůli zmírnění tlaku na její mozek.

V polovině listopadu se sice vrátila do úřadu a vyměnila několik ministrů poté, co její levicová strana Frontna pro vítězství neuspěla v doplňovacích parlamentních volbách, další velkou aktivitu však navzdory sílící kritice vládní politiky nevyvinula.

Zatímco v době její hospitalizace řídil zemi viceprezident Amado Boudou, nyní média spekulují, že přenechala aktivitu Capitanichovi.

Politika Cristiny Fernándezové Kichrnerové

Vdova po zesnulém exprezidentovi Néstoru Kirchnerovi je u moci od roku 2007, znovuzvolena byla o čtyři roky později. Její politika se vyznačuje výraznými státními zásahy do ekonomiky včetně zestátňování klíčových podniků a soukromého penzijního systému, kontrolou měny nebo obchodním protekcionismem.

Loni čelila masovým demonstracím a její popularita v zemi klesá. O třetí termín usilovat nehodlá, navíc její strana nemá ke změně ústavy, jež by k tomu byla nutná, dostatek poslanců. Volby budou v Argentině příští rok.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat