Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Město duchů. Starobylé Timbuktu opustili islamisté, zeje prázdnotou

Svět

  13:28
TIMBUKTU - Z pomyslné brány do Sahary, starobylého města Timbuktu, odešli radikálové, které ze severu Mali vytlačuje armáda. Po jejich odchodu však město zeje prázdnotou, nefunguje elektřina a chybí pitná voda.

Tuaregové vtrhli do Timbuktu a ničí starobylé hrobky foto: Reuters

"Není tady žádná voda. Lidé utekli a islamisté taky. Je to město duchů," popsal agentuře AFP místní úředník Moktár Úld Kery. Zbývající obyvatelé jsou bez vody už tři dny. Ve městě nefunguje ani elektřina. Islamisté podle něj udržovali přísun elektrické energie i vody pomocí generátorů, po jejich odchodu se ale město ocitlo v energetickém vakuu. Francouzské letectvo totiž zničilo i zásoby paliva.

Francouzi tento týden zničili během náletů nedaleko Timbuktu palác někdejšího libyjského vůdce Muammara Kaddáfího, který si za jednu ze svých hlavních základen v Mali vybrala al-Káida islámského Maghrebu, jež společně se spřízněnou radikální organizcí Ansar Dine, sever Mali ovládla.

O nedostatku elektřiny i vody v Timbutku hovoří také mluvčí tuarežské separatistické Maliské národní osvobozenecké armádě (MNLA). Músá Ag Asaríd dále řekl, že odešla většina islamistů, nicméně část jich prý ve starobylém městě zůstává. sdělil, že radikálové sabotovali tamní zařízení a proto je nyní město bez vody a elektřiny.

Tuaregové nejdříve s islamisty v Mali spolupracovali. Společně využili loňského převratu a ze severní části země vytlačili armádu. Zatímco Tuaregové touží po vlastním státě, radikálové po státě islámském. V komplikovaném spojenectví nakonec získali navrch a Tuaregy z důležitých měst vytlačili.

Zároveň začali na ovládaném území zavádět striktní islámské právo šaría. V Timbuktu navíc ničili vzácné hrobky súfijských světců a svatyně. Súfismus je liberální forma islámu a radikálové ho považují za kacířství.

Starobylé Timbuktu je pomyslnou vstupní branou na Saharu. Nachází se zde množství posvátných hrobek i významných mešit. Islamisté svatyně ničí, protože jde podle nich o modlářství, které je proti jejich víře.

V lednu se ale na stranu slabé maliské armády přidalo několik tisíc francouzských vojáků a společně začali islamisty z okupovaných míst vytlačovat. V pátek armáda zahájila novou ofenzivu.  Vládní jednotky postoupily na sever a dostaly se k městu Hombori, vzdálenému asi 160 kilometrů na jih od významné državy rebelů Gao.

Úspěšný postup armády umožnilo bombardování pozic radikálů francouzskými letadly. Islamisté při něm podle maliských ozbrojených sil utrpěli značné škody. "Získali jsme Douentzu a nyní postupujeme k dalším městům ovládaným rebely," řekl agentuře  Reuters bez dalšího upřesnění mluvčí ministerstva obrany Diaran Kone.

Maliská vláda zároveň varovala své vojáky před násilím na civilistech. Výzva k respektování lidských práv přišla poté, co skupina vojáků dle agentury AP zabila nejméně tři civilisty na autobusové zastávce v centrálním Mali. Jedna z franouzských lidskoprávních organizací hovoří dokonce o "popravě" 33 bezdůvodně zabitých civilistech.

Dva týdny po zahájení operací francouzsko-maliských sil se islamisté ocitli v defenzivě. Stále sice ovládají značnou část severního Mali, kterou obsadili před deseti měsíci po neúspěšném vojenském puči v zemi. Část z nich však ve čtvrtek vyzvala k mírovému řešení situace.

Autoři:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...