Čtvrtek 22. října 2020svátek má Sabina 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Město láká turisty na Silvestr bez rachejtlí

oslava - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy oslava - ilustrační foto | foto: Shutterstock

ENNS Zatímco Praha a další česká města a obce připravují novoroční ohňostroj, radní v rakouském Ennsu mají úplně jiné starosti. Už po páté za sebou nabízejí turistům z celé Evropy Silvestr bez „rachejtlí, zápachu a hluku“. Fenomenální úspěch takové oslavy příchodu Nového roku, při které do vzduchu nevyletí jediná petarda, přitom láká i některé české starosty. Na rozdíl od svých rakouských kolegů však tvrdí, že by k „tichému Silvestru“ jen těžko získali podporu obyvatel.

"I u nás předcházela zákazu pyrotechniky o silvestrovské noci široká veřejná diskuse. Dnes se ale nenajde ve městě nikdo, kdo by si na tento zákaz stěžoval," řekla Lidovým novinám ředitelka turistické centrály v Ennsu Gabi Pilsová.

Silvestr bez rachejtlí totiž neznamená, že by v městečku s 12 000 obyvateli lidé slavili příchod Nového roku doma u televize a ulice zely prázdnotou. Právě naopak. "Stejně jako loni či předloni budou na ulicích celou noc hrát hudební kapely, divadla, máme připravené atrakce pro děti i bohatý silvestrovský program," uvedla Pilsová.

Hlavní část silvestrovského programu se bude tentokrát odehrávat na umělém kluzišti, kde si lidé mohou buď sami zabruslit nebo sledovat vystoupení umělců na ledě. O půlnoci pak místo obvyklého ohňostroje začne z radniční věže stékat stylizovaný "ohnivý déšť", ovšem bez jakéhokoliv zvukového efektu. "Střílení rachejtlí či petard je v celém městečku zakázané," řekla Pilsová.

ČTĚTE TAKÉ:

I když dodržování zákazu bude znovu preventivně hlídat najatá bezpečnostní agentura, podle Pilsové se i v minulých letech ukázalo, že nějaká represe není nutná. "Turisté, kteří k nám přijíždějí z celého Rakouska i z ciziny, chtějí slavit v klidu, uvolněně, beze strachu, že se pořežou o střepy z rozbitých lahví nebo že jejich děti zraní petarda," řekla Pilsová.

Atmosféra silvestrovské noci bez rachejtlí přitom podle ní v naprosté většině neláká k návštěvě Ennsu důchodce, ale, možná překvapivě, především mladé lidi a rodiny s dětmi. "A stali jsme se také vyhledávaným cílem pro majitele psů, kteří v jiných městech musejí své psi na Silvestra krmit prášky na uklidnění," tvrdí Pilsová.

Poptávka převyšuje nabídku

Obchodníci v městečku si mnou ruce, poptávka po službách místních penzionů a restaurací vysoce převyšuje nabídku. Radnice přitom zároveň ušetří na úklidu, protože na ulicích nezůstávají žádná petardy ani rozbité láhve.

Fakt, že radní v Ennsu zřejmě našli "mezeru" na silvestrovském trhu, zaujal i řadu českých starostů. "Je to zajímavý, neotřelý nápad, určitě se budu zajímat o to, jak ho rakouští kolegové dokázali prosadit," řekl Lidovým novinám starosta Čermné nad Orlicí místopředseda Svazu měst a obcí ČR Zdeněk Bezdíček.

Není si ale jistý tím, zda by silvestr bez rachejtlí našel kladnou odezvu i v některé české obci či městě. "Tady má používání pyrotechniky na silvestra silnou tradici a já jsem trochu skeptický k tomu, že by všichni lidé v obci souhlasili s jejím úplným zákazem," uvedl Bezdíček.

Také starosta Hluboké nad Vltavou Tomáš Jirsa si přitom dovede představit, že by v budoucnu slavil Silvestr pod hlubockým zámkem ve stylu, který zvolil rakouský Enns. "Určitě bychom ale nepostupovali formou nějaké zákazové vyhlášky, ale třeba doporučení po nějaké veřejné diskusi. Vyhlášek už máme dost," řekl Lidovým novinám Jirsa.

Iniciativa "Cittaslow"

Klidný silvestr v rakouském Ennsu je přitom součástí celosvětové iniciativy "Cittaslow," jakéhosi sdružení měst, která chtějí život ve městech "zpomalit" , zklidnit, omezit vliv přebujelé dopravy a moc nákupních center a vrátit do měst a městeček tradiční pospolitost.

Enns například zavádí pěší zóny, při pronájmu nebytových prostor zvýhodňuje místní obchodníky, podporuje turistické aktivity, vycházející z historických tradic. Iniciativa, založená v roce 1999 v Itálii, má dnes 182 členů ve 28 státech světa. I když se k iniciativě "Cittaslow" přihlásila i města v sousedním Maďarsku a Polsku, v Česku zatím žádné městečko přihlášku nepodalo.

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...