Pondělí 27. ledna 2020svátek má Ingrid 3 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Město naruby. Školy v Aleppu patří uprchlíkům, ulice dětem

Školství se zhroutilo a ve většině škol nyní živoří uprchlíci. Děti se tak Školství se zhroutilo a ve většině škol nyní živoří uprchlíci. Děti se tak snaží zabavit na ulici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Školství se zhroutilo a ve většině škol nyní živoří uprchlíci. Děti se tak Školství se zhroutilo a ve většině škol nyní živoří uprchlíci. Děti se tak snaží zabavit na ulici. | foto: Iva Zímová, Člověk v tísni

ALEPPO Situace na severu Sýrie se s postupující zimou zhoršuje. Teploty v noci padají k nule, Syřany navíc trápí nedostatek jídla, topiva a především pokračující konflikt. Kvůli bojům u Homsu a Hamá utíkají do provincie Idlíb tisíce lidí, stále se také bojuje v centru Aleppa a u tamního letiště.

Pomoci tamním lidem se snaží i česká společnost Člověk v tísni, která je v Aleppu zřejmě stále jedinou zahraniční nevládní organizací.

„Ve městě už jsme distribuovali výživu pro 726 nejmenších dětí, 500 nejpotřebnějších rodin dostalo balík základních potravin a drobné finanční granty. Místnímu zdravotnímu středisku jsme poskytli léky,“ říká koordinátorka blízkovýchodní programů Jitka Škovránková. Ceny potravin kvůli nedostatku surovin neustále šplhají a na chléb, který je často desetkrát dražší než před konfliktem, lidé čekají hodiny v nekonečných frontách.

PROHLÉDNĚTE SI FOTOGALERII

                                Jak se žije v Aleppu

Nárok na chléb má 475 nejohroženějších rodin, které od nás dostaly distribuční kartičky. Každá rodina dostane denně 2,3 kilogramu chleba.

 
Do Aleppa se týmu české organizace podařilo dopravit 40 tun mouky a benzín pro pohon generátorů nutných k chodu pekárny. „Deset pekařů upeče denně z tuny mouky 475 balíků chleba, přičemž každý váží 2,3 kilogramů. Tyto balíky si potom rodiny mohou vyzvednout v osmi distribučních centrech v aleppské čtvrti Al Fardous,“ vysvětluje vedoucí mise Michal Przedlacki.

Jak pomoci?

Pomoc je možné posílat přímo na konto sbírky Člověka v tísni SOS Sýrie 92329232/0300
nebo pomocí DMS ve tvaru "DMS SYRIE" na číslo 87777


Obyvatele největšího syrského města také neustále trápí tuny odpadků v ulicích, ze kterých se i přes zimu začínají šířit nakažlivé choroby. „Podařilo se nám vyčistit celou čtvrť Al Fardous,odvezli jsme odsud 217 náklaďáků plných odpadu. Na čištění nám přispěly i syrské organizace,“ říká Michal Przedlacki a dodává, že ulice bude tým ČvT čistit i v sousední čtvrti.

Po téměř dvou letech konfliktu je zcela v troskách i školství. Většina dětí už měsíce do školy nechodí a v budovách často živoří uprchlíci, kteří prchají před boji. Člověk v tísni nyní podporuje jednu školu v Aleppu, aby opět otevřela své brány. Člověk v tísni se také chce podílet na opravě elektrického rozvodu v Aleppu, protože elektřina přinese do bytů tolik potřebné teplo. Díky ní by se mohlo podařit zprovoznit i další školu.

Školství se zhroutilo a ve většině škol nyní živoří uprchlíci. Děti se tak Školství se zhroutilo a ve většině škol nyní živoří uprchlíci. Děti se tak snaží zabavit na ulici.

Školství se zhroutilo a ve většině škol nyní živoří uprchlíci. Děti se tak Školství se zhroutilo a ve většině škol nyní živoří uprchlíci. Děti se tak snaží zabavit na ulici.

S postupující zimou se výrazně zhoršuje i situace uprchlíků na venkově. „Noví uprchlíci z Hamá a Homsu přicházejí do oblastí, které už jsou plně obsazené lidmi z předchozích uprchlických vln. Místo už není ani ve školách nebo na farmách, a tak lidé zakládají stanové tábory nebo pokračují dále k turecké hranici,“ popisuje situaci Jitka Škovránková.

Odtud mají šanci dostat se do uprchlických táborů v Turecku

Odtud mají šanci dostat se do uprchlických táborů v Turecku

Podle OSN už uvnitř Sýrie pomoc potřebují čtyři miliony lidí a dva miliony Syřanů jsou uprchlíky ve vlastní zemi. Oficiálně je v okolních zemích, především v Turecku, Jordánsku, Libanonu a Iráku více než 600 tisíc syrských uprchlíků a do léta se jejich počet podle odhadů vyšplhá k milionu. Další tisíce lidí čekají na hranici na vstup do sousedních zemí. Podle OSN už v Sýrii od začátku konfliktu zemřelo přes 60 tisíc lidí.

Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...