1. července 2018 21:31 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Mexičané hlasují v největších volbách v historii země. Prezidentem může být exstarosta metropole

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
V Mexiku v neděli lidé hlasovali nejen v prezidentských volbách. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Mexiku v neděli lidé hlasovali nejen v prezidentských volbách. | foto: ČTK

Mexiko V Mexiku se v 8:00 místního času (15:00 SELČ) otevřely volební místnosti. Voliči vybírají stovky starostů a rozhodují o složení obou komor parlamentu i o tom, kde bude příštím prezidentem. Favoritem na hlavu státu je bývalý starosta metropole Mexika Andrés Manuel López Obrador. Nedělní mexické volby jsou označovány za největší v historii, co do počtu funkcí, o nichž se rozhoduje.

Zvítězí-li v prezidentských volbách skutečně 64letý López Obrador, bude po desetiletích prvním levicovým prezidentem země se 124 miliony obyvatel. Slibuje, že politiku a obchod země očistí od narůstajícího násilí, nekontrolované korupce a politických skandálů. Jeho kritici varují, že jím plánované státní zásahy do hospodářství by mohly zemi uvrhnout o desetiletí zpět. Označují jej také za populistu, který nenabízí konkrétní řešení.

Kandidát na prezidenta Ricardo Anaya.
Prezidentský kandidát Andreas Manuel Lopez.

López Obrador byl v neděli jedním z prvních voličů, kteří odhlasovali ve volební místnosti v mexické metropoli. „V této zemi panuje velká nerovnost a rovněž zde dochází k množství násilných činů,“ řekl agentuře AP 73letý Hugo Carlos, který hlasoval pro bývalého starostu Mexika. „To se musí změnit,“ dodal Carlos.

V průzkumech sice López Obrádor vedl, některé Mexičany ale jeho vize spíše znepokojily. „Obávám se, že někteří kandidáti přišli s návrhy, které není možné uskutečnit, protože by to bylo finančně velmi náročné,“ uvedl 26letý Juan Carlos Lima, který hlasoval pro nejmladšího ze čtyř kandidátů, Ricarda Anayu. Toho poslední průzkumy pasovaly na druhé místo.

Kromě prezidenta v neděli Mexičané volí 500 poslanců, 128 senátorů, osm ze třicítky guvernérů mexických států, starostu metropole Mexiko a téměř 1600 starostů dalších měst.

Podle šéfa volební komise zatím hlasování v zemi probíhá „pokojně, bez větších incidentů“. Dosavadní prezident Enrique Peňa Nieto po odvolení slíbil, že bude spolupracovat s kýmkoli, kdo volby vyhraje. „Prezident i vláda budou absolutně respektovat ty, kteří budou zvoleni, a podpoří je,“ řekl Nieto novinářům. Volební místnosti se uzavřou v 18:00 místního času (01:00 v pondělí SELČ). První odhady se očekávají ihned po uzavření volebních místností.

ČTK
  • 0Diskuse

Najdete na Lidovky.cz