Pátek 26. února 2021svátek má Dorota 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Úspěšný narko-marketing. Mexické kartely bodují na TikToku, mafiáni tancují a chlubí se penězi

Kiki Camarena (Michael Peňa) jde v davu. Seriál Narcos: Mexico (2018). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kiki Camarena (Michael Peňa) jde v davu. Seriál Narcos: Mexico (2018). | foto: Netflix

Mexiko Mexické drogové kartely objevily novou platformu. Členové gangu nahrávají na TikTok krátká videa, ve kterých ukazují pohádkový život - zbraně, auta, ženy, hudbu a peníze. Snímky mají úspěch i v zahraničí, společnost se snaží příspěvky mazat. Podle odborníků jde o propagační kanál, který má nalákat nové členy.

Poloautomatické zbraně, balíky peněz, neprůstřelná auta, tanec, krásné ženy a dovádění exotických mazlíčků, to vše doprovázené baladami opěvujícími mafiánský životní styl - taková je realita mexického TikToku. Na sociální síť, jejíž úspěšnost roste raketovým tempem po celém světě, se přesunuly i mexické gangy. Skupiny zde zaznamenávají svou každodenní aktivitu a těší se podle amerického deníku New York Times nesmírné popularitě.

Ve městě Culiacán, hlavním městě státu Sinaloa a sídle drogového kartelu,...
Félix Gallardo (Diego Luna) je prohnaný obchodník. Seriál Narcos: Mexico (2018).

Úspěch gangů na sociálních sítích podle odborníků není nevinným fenoménem. Pozitivní prezentace kartelů je součástí propagační kampaně, která má bagatelizovat nezákonné aktivity, jejich nebezpečí a dopady. Cílem videí je prezentovat bezproblémový život plný zábavy, a učinit tak gangy atraktivní pro potencionální mladé členy.

„Jde o narko-marketing,“ říká antropoložka Alejanda Leon  Olveraová z Murcijské univerzity ve Španělsku. Olveraová studuje působení mexických skupin organizováno zločinu na sociálních sítích. „Kartely užívají tyto platformy pro získání publicity, jistě jde o propagaci hédonismu,“ uvádí odbornice pro americké noviny.

Příspěvky mexických kartelů začaly být trendy i ve Spojených státech. Minulý měsíc se na TikToku těšilo milionům zhlédnutí video, ve kterém se členové gangu honí na lodích. Algoritmus sociální sítě funguje tak, že doporučuje uživatelům podobný obsah poté, co si oblíbí určité klipy.

„Hned jak jsem lajknul video s lodí, začala se objevovat videa exotických mazlíčků a aut,“ ilustroval pro NY Times fungování sítě Ricardo Angeles, TikToker z Kalifornie. Videa ho prý fascinovala.

Mlluvčí TikToku uvedla, že společnost je odhodlaná bojovat proti organizovanému zločinu a videa začala čínská firma postupně mazat. Pro americké uživatele je prezentace mafií na sociálních sítích novým jevem, v Mexiku jde nicméně o běžnou praxi. Podle autora knihy o organizovaném zločinu v Mexiku Ioana Grilla se skupiny posledních deset let učí s platformami pracovat.

Demonstrace moci a účinná propaganda

Mafie začaly sdílením násilných videí, nyní jsou však sofistikovanější. Minulý měsíc jeden z nejvlivnějších kartelů Jalisco Nová generace (CJNG) zveřejnil klip, ve kterém členové stojí vedle sebe v bojových uniformách před dlouhou řadou obrněných vozidel.

Příspěvek byl zveřejněn ve stejnou chvíli, kdy mexický prezident Andrés Manuel López Obrador navštívil základnu kartelu. Mafiáni dali snímkem najevo, že oni Mexiku skutečně vládnou. „To je něco jako kop či úder do břicha vládní bezpečnostní strategii,“ komentuje události Ioan Grillo.

Mexická hlava státu ve své kampani slíbila, že skoncuje s organizovaným zločinem, a to pomocí mírových jednání, nikoli válek. Zásadní změny se však zatím neudály, podle některých analytiků dokonce prezidentova strategie vedla k zintenzivnění aktivit mafií, uvádí agentura Reuters. Minulý rok Mexiko zaznamenalo rekordních 34 582 vražd.

Všechny přespěvky organizací nicméně neslouží jako demonstrace síly. Většina jich je vytvořena, aby propagovala výhody gangu. Snaží se zachytit estetiku mafiánského života, kombinují záběry zbraní, žen, aut a hudby. „Sdělení musí být rychlé, zábavné a virální,“ popisuje strategii antropoložka Olveraová. „Z násilí se stane zábava, někdy dokonce zachycena do rytmu muziky,“ dodává.

Na jednom již smazaném videu, které nasbíralo 500 000 lajků, je farmář sbírající makové plody, pravděpodobně pro výrobu heroinu. „Zde v horách jsou jen pracovití lidé,“ říká muž do kamery. „Jenom dobří lidé,“ dodává příslušník gangu.

Podle expertů může mít vliv na zahraniční úspěch videí i netflixový seriál Narcos, který má mnoho fanoušků všude po světě. „Je však rozdíl mezi sledováním Narcos a tím, když vás někdo unese ve skutečnosti,“ konstatuje na závěr americký TikToker Ricardo Angeles pro NY Times.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...