8. ledna 2016 20:24, aktualizováno  22:34 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Drogový boss ‚Prcek‘ Guzmán neutekl na dlouho. Mexické úřady ho znovu zatkly

‚Prcek‘ Guzmán se vrací do vězení | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ‚Prcek‘ Guzmán se vrací do vězení | foto: Reuters

MEXIKO Mexické úřady zatkly nejhledanějšího drogového bosse Joaquína Guzmána, zvaného Prcek, který uprchl loni v červenci z vězení s nejvyšší ostrahou. Oznámil to v pátek mexický prezident Enrique Peña Nieto.

Guzmán, který patří mezi nejmocnější drogové šéfy na světě, z vězení nedaleko mexické metropole utekl krátce poté, co o jeho vydání požádaly USA, které ho viní mimo jiné z praní špinavých peněz.

Americký protidrogový úřad DEA vyjádřil mimořádné potěšení ze zadržení Guzmána a mexické vládě poblahopřál. Při zásahu bylo zatčeno i několik dalších osob. Podle mexického námořnictva, které zásah provedlo, se bohužel podařilo uprchnout Ivánovi Gastélumovi, předpokládanému šéfovi severní odnože kartelu Sinaloa.

„Mise splněna: máme ho. Chci informovat Mexičany, že Joaquín Guzmán Loera byl zadržen,“ napsal na svém twitterovém účtu prezident Nieto. Jedenašedesátiletý Guzmán (podle některých zdrojů je mu 58), jehož drogový kartel Sinaloa kontroluje velkou část obchodů s kokainem, marihuanou a metamfetaminem v USA, utekl loni 11. července 1,5 kilometru dlouhým tunelem, který vedl ze sprchy v jeho cele do rozestavěného domu v polích.

Drogový boss Joaquín Guzmán přezdívaný „El Chapo“ - Prcek

Drogový boss Joaquín Guzmán přezdívaný „El Chapo“ - Prcek

Tunelem projel na motorce připevněné ke kolejnici, poté zamířil do státu Querétaro, kde na něj čekal pilot. Ten s ním odletěl na sever do jeho rodného státu Sinaloa. Tam byl také nyní ve městě Los Mochis zadržen.

Operace začala v pátek nad ránem místního času. Podle některých zdrojů Guzmána lokalizovaly mexické úřady již před několika dny. Mexické vojenské námořnictvo ale uvedlo, že zásah provedlo po upozornění místního občana na přítomnost ozbrojených mužů v domě ve městě Los Mochis. A když prý elitní jednotka vyjížděla k zásahu, nevěděla, zda tam bude i hledaný narkobaron.

„Bohužel při operaci byl zraněn jeden ze zasahujících příslušníků mexické armády, který je už mimo nebezpečí života. Pět agresorů bylo zabito a šest osob bylo zadrženo,“ uvedlo po zásahu na svých stránkách mexické námořnictvo ještě předtím, než mexický prezident potvrdil zatčení Guzmána. Při zásahu byl v domě nalezen velký zbrojní arzenál, včetně raketometu, a dvě obrněná vozidla.

Guzmán, který má přezdívku El Chapo (prcek) kvůli své výšce 168 centimetrů, byl v Mexiku odsouzen již v 90. letech ke dvaceti letům za vraždu a obchod s drogami. Už v lednu 2001 se mu podařilo uprchnout z věznice s maximální ostrahou v dodávce vozící prádlo z prádelny. Tehdy byl na útěku 13 let, než byl dopaden v únoru 2014.Ve vězení už je také řada lidí, včetně zaměstnanců věznice, kteří Guzmánovi k útěku pomohli, včetně pilota či jeho švagra, jenž dohlížel na hloubení tunelu.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!