Pátek 23. dubna 2021svátek má Vojtěch 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Mexiko chce kvůli rozmachu nových drog pomoci pěstitelům máku, opatření zatím zvažuje

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Mexiko  Mexická vláda zvažuje různé možnosti, jak pomoci pěstitelům máku setého, na které negativně doléhá rozmach nových syntetických drog. Uvedl to v pondělí mexický prezident Andrés Manuel López Obrador.

Ve hře je také částečná legalizace pěstování máku za účelem získání opiátových látek, uvedla agentura AP.

Podle Lópeze Obradora pěstitelé máku setého, ze kterého se pak vyrábí například heroin, ztratili citelnou část svých příjmů kvůli rozmachu nových syntetických drog původem z Asie. Jedná se například o fentanyl, jehož výroba se v Mexiku v posledních měsících výrazně zvyšuje.

„Zatím jsme ve fázi analýz a zvažování, co Mexiku nejvíce prospěje,“ uvedl mexický prezident. Ten nevyloučil ani částečnou legalizaci pěstování máku setého, například pro výrobu léků. Obdobné opatření mexická vláda zvažuje od konce roku 2018, kdy López Obrador nastoupil do úřadu. Vedle toho se vláda snaží prosadit v mexickém parlamentu zákon, který by umožnil legalizaci marihuany.

V polovině února ale mexický prezident uvedl, že policejní složky se i nadále snaží odhalit pěstitele zakázaných plodin. Mexická vláda má také program, obrador jehož cílem je podpořit alternativní zemědělské aktivity, například pěstování ovoce.

Jistý pokles pěstování makovic a výroby opiátových drog v Mexiku zaznamenaly v roce 2019 i americké úřady. Jakékoliv povolení pěstování máku setého by ale vyvolalo spory s Washingtonem, uvedla agentura Reuters. „Naše vláda je zcela volná a nepodléhá žádné zahraniční mocnosti,“ zdůraznil mexický prezident.

Jelikož pěstování máku setého na území Mexika nevzkvétá, začali farmáři experimentovat s jinou zakázanou plodinou. Mexické úřady objevily ve státě Guerrero políčka s kokou. Tato rostlina, ze které se vyrábí kokain, zatím prosperovala v zemích více na jihu - v Kolumbii a Bolívii.

Toto je nový PES. Zohledňuje i negativní testy, pohyb omezí jen v 5. stupni

Vladimir Putin a Angela Merkelová na archivním snímku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V nové podobě tabulky opatření PES by nemusel být nutný nouzový stav pro čtyři rizikové stupně, ve všech stupních by se...

Jste národ rasistů, psali mi Skotové. Hladký o bláznu Trpišovském i Šuralovi

Vladimir Putin a Angela Merkelová na archivním snímku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Gólman Václav Hladký není prototypem klasického fotbalisty. Místo pozápasového piva si spíš vychutná kvalitní kávu....

Kellnera mrzel boj o Prazdroj, Japonci ho drsně přeplatili, říká Dostálek z PPF

Vladimir Putin a Angela Merkelová na archivním snímku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Prakticky od počátku nahlížel auditor a zakladatel české pobočky poradenské firmy KPMG František Dostálek do účetních...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!