Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mexiko City kvůli prasečí chřipce zavřelo školy

Svět

  10:34
WASHINGTON - V USA se objevily zvláštní příprady nové prasečí chřipky. Tou onemocnělo sedm lidí v Kalifornii a Texasu, všichni se ale uzdravili. Vážnější případ postihuje Mexiko, kde bylo s podezřením na prasečí chřipku hospitalizováno až 1000 lidí a úřady v hlavním městě uzavřely všechny školy.

Prase foto: Reprofoto

Všech sedm Ameřičanů se uzdravilo, ale virus je dosud neznámou směsicí viróz, které jsou typické mezi prasaty, ptáky a lidmi, uvedlo merické Středisko pro dohled nad nemocemi (CDC).

"Počítáme s tím, že se objeví další případy. Nemyslíme si však, že je nyní v celé zemi důvod k vážným obavám," Anne Schuchatová.

Mexiko ovšem důvod k obavám má, následkem chřipky v uplynulých týdnech zemřelo 19 lidí, u 45 dalších případů úmrtí se možnost této příčiny zkoumá.

Všechny školy v Mexiko City uzavřeny
Kvůli infekci byly uzavřeny všechny školy státu Mexiko (hlavní město s okolím) od mateřských po vysoké. Obyvatelé byli vyzváni, aby se pokud možno vyhýbali všem shromážděním; vláda situaci označila za "kontrolovanou epidemii".

"Zahajujeme rozsáhlou očkovací kampaň pro všechny obyvatele, kteří ještě nebyli očkováni proti prasečí chřipce," uvedl ministr zdravotnictví regionální vlády hlavního města Armando Ahued.

"Tento druh chřipky, který si vyžádal v březnu 20 mrtvých, z toho 13 v hlavním městě, je zvládnutelný antivirovými léky," dodal. Podle něj je nová verze prasečího viru citlivá na specifický antivirus, což umožňuje léčbu identifikovaných onemocnění.

Vepři jako transformační líheň
Světová zdravotnická organizace (WHO) varovala, že právě vepři mohou sloužit jako "transformační líheň" pro vznik nového klonu viru, který by v sobě kombinoval vlastnosti jednotlivých virových kmenů dosud zaměřených na různé druhy živočichů.

"Je to poprvé, co v jednom viru nacházíme spojené jednu část z ptačí, dvě z prasečí (evropský a asijský) a jednu z lidské chřipky," řekl specialista David Daigle. Virus vycházející z této kombinace by mohl "potenciálně vyvolat celosvětovou pandemii", dodal.

Zatím však nejsou příznaky, že by tato hrozba již nastala. "WHO je znepokojená, ale nemá zatím žádné poznatky, z nichž by vyplývala specifická doporučení," prohlásila Fadela Chaibová, mluvčí WHO.

Prasečí chřipka postihla USA na konci sedmdesátých let minulého století. Tehdy zde rozpoutala paniku smrt jednoho vojáka. Politici vyzývali k hromadnému očkování, které ale skončilo fiaskem. Nepodařená očkovací látka tehdy údajně zabila či poškodila více lidí než samotná chřipka. Prasečí chřipka se dosud nejvíce vyskytuje a občas i zabijí lidi v Číně.

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat