26. ledna 2017 6:50 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Mexiko: Raději pakt NAFTA opustíme, než přijmout Trumpovy nevýhodné změny

Prezident Donald Trump | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Donald Trump | foto: Reuters

PRAHA Mexiko preventivně ohlásilo, že raději odstoupí od smlouvy, než aby akceptovalo nevýhodné podmínky smlouvy o volném obchodu známé jako NAFTA. Tento týden ve Washingtonu jednají ministři o obchodu i imigraci. Prezident Trump smlouvu připomněl při podepsání odstupu od Transpacifického partnerství. Bude chtít znovu vyjednávat podmínky.

Americký prezident Donald Trump slíbil během voleb, že od dohody odstoupí, pokud ji nebude moc převyjednat tak, aby byla ve prospěch amerických zájmů. Trump již v pondělí formálně stáhnul Spojené státy z Trans-pacifického partnerství a dodal, že „v příhodném čase“ bude vyjednávat i o smlouvě o volném obchodu v rámci severní Ameriky.

Severoamerická dohoda o volném obchodu (NAFTA)

vznikla v roce 1994 a vytvořila de facto zónu volného obchodu mezi Mexikem, Spojenými státy a Kanadou. V současnosti prezident Trump žádá její revizi, jelikož je podle něj příliš výhodná pro Mexiko a vytváří nevyváženou obchodní bilanci.

„Přijmout něco, co je méně než už máme? Nedávalo by pak smysl v NAFTA zůstávat,“ odpověděl mexický ministr Guajardo v televizi na dotaz, jestli Mexiko opustí obchodní dohodu s Kanadou a USA. Podle něj existují jasné hranice pro jednání a ty musí být vytyčeny ještě před začátkem vyjednávání, informoval server Business Insider.

„Strategie pro tuto dohodu musí být taková, aby na ní získali všichni. Jestliže nebudou jasné benefity pro Mexiko, tak ji ani nemůžeme doma předložit,“ dodal ministr.

Kanadský premiér Justin Trudeau na pohřbu Šimona Perese.
Donald Trump při podpisu příkazu k odchodu USA z Transpacifického partnerství.

Mexická vláda dodala, že je ochotná „modernizovat“ pakt, který vznikl v roce 1994 a přestavuje 26 miliard dolarů ročně v rámci vzájemného obchodu mezi Mexikem a Spojenými státy.

Ačkoliv vývoz zboží do Spojených států představuje přibližně 80 procent mexického exportu, prezident Trump slíbil v několika svých projevech, že potrestá firmy, které přemisťují výrobu mimo USA a benefitují tak z levnější výroby.

Ministr hospodářství Idefonso Guajardo (vlevo) a ministr zahraničí Luis...

Ministr hospodářství Idefonso Guajardo (vlevo) a ministr zahraničí Luis Videgaray tento týden vyjednávají s Trumpovými poradci ve Washingtonu.

Ministr hospodářství Idefonso Guajardo a ministr zahraničí Luis Videgaray tento týden vyjednávají s Trumpovými poradci ve Washingtonu o obchodu, bezpečnosti a imigraci. Na konci ledna se setkají hlavy obou států, prezidenti Enrique Pena Nieto a Donald Trump.

Kanada bude muset vyjednávat také

Vyjednávání probíhají i s Kanadou. V pondělí se soukromě setkal kanadský premiér Justin Trudeau se Stephen Schwarzmanem, který vede Trumpovo Fórum pro strategii a politiku. Následovala i schůzka s celým kanadským kabinetem.

Podle Schwarzmana se Tumpova administrativa bude spíše soustředit na státy, se kterými USA mají nevyváženou obchodní bilanci. Kanada má podle něj „velmi speciální status“ a je nepravděpodobné, že by byla nějak zasažena změnami v NAFTA.

„Nemyslím si, že by se měli nějak vážně obávat, protože Kanada je držená v úctě,“ řekl Schwarzman novinářům po soukromém jednání s kanadskou vládou. „Myslím si, že obchod mezi Kanadou a USA je opravdu vyvážený a mohl by být příkladem pro obchodní vztahy,“dodal.

Bilaterální obchod je pro Kanadu stejně důležitý jako pro Mexiko, protože 75 procent kanadského exportu směřuje do USA. Narozdíl od Mexika je však Kanada ve výhodě, jelikož je obchod vzájemně výhodný pro obě země a jeho objem činí až 580 miliard dolarů.

Kanadská vláda sice vydala oficiální prohlášení, že ve vyjednáváních rozhodně Mexiko neopustí, ale podle zdrojů blízkých kanadskému kabinetu je situace spíše opačná. „Máme naše mexické přátele rádi, ale naše národní zájmy budou v tomto případě na prvním místě a přátelství až na druhém,“ řekl pro agenturu Reuters jeden ze zdrojů.

mhMartin Hampejs

Audi A6 2.0 TDI 2014 ·
Audi A6 2.0 TDI 2014 ·

r.v. 2014, naj. 75 610 km, diesel
520 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz