31. ledna 2018 8:41 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Mexiko posílá do turistických oblastí policejní posily. Po vlně násilných incidentů

Mexická policie (ilustrační).  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mexická policie (ilustrační). | foto: Reuters

Mexiko Bezpečnost v hlavních turisticky vyhledávaných mexických městech posílí 5000 policistů. Opatření je důsledkem několika násilných incidentů, které Mexikem otřásly v uplynulých dnech, včetně přestřelky ve městě La Paz ve státě Baja California Sur. S odkazem na úterní sdělení mexických úřadů o tom informovala agentura AP.

Mexický národní bezpečností komisař Renato Sales v rozhovoru pro mexickou televizi Televisa, řekl, že bezpečnost bude posílena v turisticky vyhledávaných destinacích Cancún, Los Cabos, Manzanillo a Colima.

Bezpečnostnímu kroku předcházela pondělí přestřelka mezi policií a ozbrojenci ve městě La Paz. Podle místních úřadů při incidentu nikdo nezemřel, ale pět lidí bylo zraněno a policie zkonfiskovala deset zbraní. Někteří ze zatčených jsou obviněni z vražd, prodeje drog a nelegálního držení zbraní.

Kriminalita v Baja California Sur byla dříve výrazně nižší, v současné chvíli tam ale připadá asi 69 vražd na 100 tisíc obyvatel. Úřady se proto pokoušejí najít způsob, jak dalšímu násilí zabránit.

Problém s drogami v turistických letoviscích

Ministr pro cestovní ruch Enrique de la Madrid nedávno navrhl, aby bylo v turistických letoviscích povoleno užívat marihuanu, což by podle něj pomohlo snížit míru násilí. Krátce nato však od svého návrhu upustil s tím, že nešlo o oficiální doporučení.

Agentura AP nicméně podotýká, že v několika turistických letoviscích je opravdu problém s drogami. V úterý mexické úřady oznámily, že na pláži na ostrově Conzumel, který je oblíbenou destinací při okružních plavbách a nachází se nedaleko Cancúnu, objevily 25 jeden kilogram vážících cihel kokainu.

S násilím se potýká také jižní stát Guerrero. V jeho metropoli Chilpancingo v pondělí policie objevila dva zavražděné muže ve falešných policejních uniformách. V úterý v nedalekém městě Chilapa policie našla 15 tašek s ostatky nejméně sedmi lidí, včetně jedné ženy. V regionu jsou časté střety mezi znepřátelenými gangy.

ČTK