20. ledna 2017 8:14 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Mexiko vydalo narkobarona Guzmána přes jeho odpor Spojeným státům

Joaquina Guzmána, šéfa obávaného drogového kartelu Sinaloa, přezdívaného Prcek,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Joaquina Guzmána, šéfa obávaného drogového kartelu Sinaloa, přezdívaného Prcek,... | foto: Reuters

WASHINGTON Mexický narkobaron Joaquín Guzmán byl vydán do Spojených států. Oznámilo to mexické ministerstvo zahraničí a potvrdilo americké ministerstvo spravedlnosti. Guzmánovu deportaci povolily mexické soudy.

Letadlo s narkobaronem, který se deportaci bránil za pomoci všech možných právních kliček, přistálo v New Yorku. Guzmán má být předveden před federální soud v Brooklynu, uvedla agentura AP a dodala, že podle obhájců bylo vydání nelegální a mexická vláda jej podnikla z „čistě politických“ důvodů.

Šéf obávaného drogového kartelu Sinaloa Guzmán, přezdívaný Prcek, čelí v USA před soudy v Texasu a Kalifornii obviněním z vraždy, pašování a distribuce kokainu a marihuany, praní špinavých peněz a nelegálního držení zbraní.

V Mexiku byl Guzmán už v 90. letech odsouzen ke dvaceti letům za vraždu a obchod s drogami. V mexickém vězení se Guzmán ocitl znovu od loňského ledna, kdy byl po půl roce na útěku dopaden policií v jeho rodném státě Sinaloa.

Fotografie časopisu Rolling Stone herce Seana Penna s mexickým drogovým bossem...
Vojáci nakládají El Chapa do helikoptéry v Mexico City.

USA požádaly o Guzmánovo vydání v loni lednu. Mexické soudy vydání schválily, následně tak v květnu učinilo i mexické ministerstvo zahraničí. Ještě předtím se USA musely zaručit, že Guzmán nedostane trest smrti, neboť v Mexiku je zrušen. Guzmánovi advokáti podali proti rozhodnutí o deportaci několik odvolání, ale u nejvyššího soudu neuspěli.

ČTK

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na Lidovky.cz