Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mezi Francií a Itálií létají ostrá slova kvůli migraci. Macron byl označen za ‚arogantního‘

Svět

  20:51
PAŘÍŽ/ŘÍM - Mezi Francií a Itálií sílí napětí kvůli migraci. Italský ministr vnitra Matteo Salvini v pondělí označil francouzskou ministryni pro evropské záležitosti Nathalie Loiseauovou za „neznalou věci“. Ministryně krátce před tím řekla, že by zodpovědnost za loď Lifeline s více než 230 migranty na palubě měla přijmout Itálie. Lifeline už pátým dnem čeká v mezinárodních vodách Středozemnímo moře na otevření některého z přístavů. Přijmout ji už dříve odmítla kromě Itálie i Malta, v pondělí se k nim vedle Francie přidalo také Španělsko.

Šéf strany Liga severu Matteo Salvini. foto: Reuters

„Francouzská ministryně je neznalá ve smyslu, že nezná situaci této lodi, která jednala tak, že ignorovala signály italské a libyjské pobřežní stráže,“ uvedl Salvini a doplnil, že loď Lifeline se pohybuje „za hranicí zákona“ a měla by být zabavena.

Ačkoli Loiseauovou přímo nejmenoval, Salvini podle agentury AFP zjevně reagoval na dnešní prohlášení ministryně, že je na Itálii, aby převzala za loď Lifeline zodpovědnost. Podle Loiseauové to vyžaduje mezinárodní právo.

Axel Steier, zástupce německé nevládní organizace Lifeline, která provozuje stejnojmennou loď pod nizozemskou vlajkou, krátce před prohlášením francouzské ministryně požádal Francii a Španělsko, aby plavidlu s více než 230 migranty na palubě otevřely své přístavy. Migranty z lodi Lifeline už pátým dnem odmítají na své území vpustit Itálie i Malta. Kromě Paříže Steierovu výzvu v pondělí odmítl i Madrid.

Francouzští a italští politici se v posledních dnech dostali do sporu kvůli migraci již několikrát. O víkendu Salvini označil za „arogantního“ přímo prezidenta Emmanuela Macrona. Druhý vicepremiér italské vlády z Hnutí pěti hvězd (M5S) Luigi Di Maio uvedl, že kritickou situaci kolem migrace v Itálii živí i Francie tím, že „odmítá lidi na hranici“.

Na Macronovu adresu v pondělí Salvini dodal, že je-li maďarský premiér Viktor Orbán kvůli odmítání migrantů „zlý“, je francouzský prezident „patnáctkrát horší“, neboť Francie z Itálie nepřebrala na základě kvót patnáctkrát více migrantů než Maďarsko.

Autor:

Mohlo by vás zajímat