Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mezi Hradem a europoslancem to jiskří

Svět

  9:22
PRAHA/BRUSEL - Prezidentův tajemník Ladislav Jakl a německý europoslanec Jo Leinen se momentálně nemohou ani cítit. Příčinou jejich rozporů je Václav Klaus. Vše začalo v úterý, kdy Klausův dlouhodobý kritik Leinen prohlásil, že český prezident kvůli svým postojům k rozvoji EU žene svou zemi do izolace.

Zneuctění státních symbolů přijde draho. foto: Hynek GlosLidové noviny

Hrad na Leinenovy výroky v úterý přes den oficiálně nereagoval. Klausův tajemník Jakl ale večer poslal několika novinářům SMS se stručným sdělením: „Panu poslanci Leinenovi se asi stýská po protektorátu.“

Svou zprávu Jakl vysvětlil až druhý den, Leinenovy výroky jej prý nadmíru pohoršily. „Pan poslanec si zřejmě myslí, že si čeští voliči špatně volí své představitele, a zřejmě by nám chtěl v zájmu dobra českých občanů nějaké sám dosadit.

Jinak si jeho slova vysvětlit neumím,“ sdělil Jakl. Příměr s protektorátem tajemník za problematický nepovažuje. Naopak si myslí, že v souvislosti s Leinenem „se hodí“. Europoslanec na jeho slova reagoval znechuceně. „Je to docela otřesný komentář. Pak Jakl se chová primitivně. Ukazuje, že je autisticky uzavřen ve staré nacionalistické rétorice a není schopen vést debatu odpovídající roku 2007.“

Historik Oldřich Tůma považuje Jaklův příměr s protektorátem za nevkusný. „Je to taková nešťastná manýra, dělat podobná přirovnání. Navíc je to kontraproduktivní, protože místo merita věci se teď začne zkoumat, jestli se někdo vyjádřil hloupě, nebo ne,“ řekl Tůma.

Více se dočtete v dnešních tištěných Lidových novinách !
Autoři:

Mohlo by vás zajímat