12. února 2013 16:45 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Mezi nebožtíky. Srbský bezdomovec bydlí na hřbitově, už 15 let

Neobvyklý domov Bratislava Stojanovice: hřbitov v jihosrbském městě Niš.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Neobvyklý domov Bratislava Stojanovice: hřbitov v jihosrbském městě Niš. | foto: Reuters

NIS Třiačtyřicetiletý rodák z jihosrbského města Niš nikdy nechodil do práce. Bezdomovec z povolání Bratislav Stojanovic nejdříve přespával v opuštěných domech, pak se přestěhoval na starý hřbitov. Jednu z hrobek už obývá patnáct let.

Příběh srbského bezdomovce zaujal fotografa agentury Reuters, který s mužem ve třetím největším městem Srbka strávil den.

Původně stavební dělník nikdy nepracoval a patnáct let už žije v hrobce tamního starého opuštěného hřbitova, kdysi známého pro bohatě zdobené náhrobky. Jídlo shání především po odpadkových kontejnerech a v mrazivých dnech se zahřívá malými kamny.

Chvíle pro cigaretu. Stojanovic odpočívá na poničeném náhrobku

Chvíle pro cigaretu. Stojanovic odpočívá na poničeném náhrobku

Podle zprávy lidskoprávní organizace z minulého roku žije v Srbsku na 200 tisíc lidí bez domova. Jak v lednu uvedla agenura AFP, v zemi s více než 22 procentní nezaměstnaností však fungují útulky pro bezdomovce jen ve dvanácti městech.

jvJana Vrubelová

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.