Sobota 8. května 2021Den vítězství 1 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Mezi oběťmi tlačenice na izraelské hoře je i několik Američanů. Další utrpěli zranění

U hory Meron zemřely desítky lidí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy U hory Meron zemřely desítky lidí. | foto: Reuters

Jeruzalém V tlačenici při náboženském shromáždění na severu Izraele se ranilo a zemřelo i několik občanů Spojených států, potvrdil mluvčí americké ambasády. V pátek izraelské ministerstvo zahraničí uvedlo, že zástupci konzulátu v New Yorku jsou v kontaktu se čtyřmi americkými rodinami. Při tragédii na čtvrtečním shromáždění příslušníků ortodoxní židovské komunity na hoře Meron zemřelo nejméně 45 lidí a přes stovku dalších se zranilo, napsala agentura Reuters.

„Můžeme potvrdit, že mezi mrtvými i raněnými je několik občanů USA,“ uvedl mluvčí amerického zastoupení. „Americká ambasáda ve spolupráci s místními úřady ověřuje, zda se neštěstí netýká nějakých dalších Američanů, a těm, na něž dopadlo, i jejich blízkým poskytuje veškerou konzulární podporu,“ dodal.

Kanadský premiér Justin Trudeau v pátek řekl, že při neštěstí zemřeli také dva Kanaďané. Izraelské ministerstvo zahraničí informovalo, že je ve spojení též s jednou rodinou v Argentině.

Místo tragédie u hory Meron.
Oblast kolem poutního místa, kde došlo k tragédii.

Do pátečního večera bylo podle izraelského ministerstva zdravotnictví identifikováno 32 mrtvých. Identifikace byla posléze, po začátku židovského svátku šabat, na 24 hodin přerušena a znovu začn v sobotu večer. V pátek večer bylo stále hospitalizováno 20 lidí, kteří byli zraněni při shromáždění.

Tlačenice nastala po půlnoci při oslavách svátku Lag ba-omer, při němž věřící zapalují ohně a pořádají poutě k hrobu mystika Šimona bar Jochaje, který žil ve 2. století. Poutí se obvykle účastní tisíce lidí, kteří se na místě modlí, tančí a zpívají. V noci na pátek se u úpatí hory Meron nedaleko libanonských hranic sešlo až na 100 000 věřících. Podle izraelských médií to byla největší hromadná událost od začátku epidemie covidu-19 v zemi a první velké a legální náboženské shromáždění.

Premiér Benjamin Netanjahu incident označil za velkou tragédii a na neděli vyhlásil státní smutek. Podle izraelských médií jde o jednu z nejtragičtějších civilních katastrof v historii Izraele.

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...