2. ledna 2017 7:20, aktualizováno  14:48 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

K útoku v tureckém klubu se přihlásil Islámský stát. Policie zadržela 8 podezřelých

Prohlášení Islámského státu k silvestrovskému útoku v istanbulském klubu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prohlášení Islámského státu k silvestrovskému útoku v istanbulském klubu. | foto: Twitter: @michaelh992

ISTANBUL K teroristickému útoku v istanbulském klubu z noci ze Silvestra na Nový rok se v pondělí přihlásila radikální organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Zdroj deníku Hürriyet uvedl, že dosavadní vyšetřování naznačuje, že pachatel podle všeho pochází ze Střední Asie, buď z Uzbekistánu, nebo z Kyrgyzstánu.

Turecká policie už v souvislosti s atentátem zadržela osm podezřelých. Oznámil to zpravodajský server listu Hürriyet, podle nějž turecké úřady v souvislosti s atentátem zadržely už osm osob. Z čeho je policie podezřívá, zatím není jasné.

„Jako pokračování požehnaných operací, které Islámský stát provádí proti ochránci

kříže Turecku, hrdinný voják chalífátu zasáhl jeden z nejznámějších nočních klubů, kde křesťané slaví svůj odpadlický svátek,“ uvedl IS v prohlášení k silvestrovskému útoku.

Učinil tak prostřednictvím agentury Amak, kterou islamisté ke komunikaci se světem používají. Pachatel podle Amak střílel na rozkaz vůdce IS a samozvaného chalífy abú Bakra Bagdádího.

02.ledna 2017 v 14:19, příspěvek archivován: 02.ledna 2017 v 14:25

.@mzvcr potvrzuje, že mezi oběťmi teroristického útoku v Istanbulu nebyli žádní Češi. Identifikace obětí byla dokončena.

Mezi oběťmi je 11 Turků a jeden občan s občanstvím Turecka a Belgie. Sedm osob, které v klubu Reina zatím neznámý pachatel zastřelil, pochází ze Saúdské Arábie. Po třech obětech mají Libanon a Irák. Informovala o tom v neděli v noci agentura Anadolu s odvoláním na anonymní zdroj z tureckého ministerstva spravedlnosti. Mezi identifikovanými oběťmi není žádný Čech.

Tunisko, Indie, Maroko a Jordánsko přišly při útoku každý o dva své občany. Mezi oběťmi jsou dále občané Kuvajtu, Kanady, Izraele, Sýrie a Ruska.

Pozůstalí obětí z útoku v tureckém klubu Reina.
Muž se loučí z obětí.

Turecké úřady jsou podle tamních médií, které se odvolávají na bezpečnostní zdroje, přesvědčené, že za masakrem je teroristická organizace Islámský stát (IS). Samotní džihádisté už spekulaci potvrdili, když se k útoku oficiálně přihlásili.

Zatím neznámému střelci, který by podle spekulací tureckých médií mohl být Uzbek nebo Kyrgyz a který v noci na neděli v klubu Reina v evropské části největšího tureckého města pozabíjel 39 účastníků novoročních oslav, jsou turecké úřady údajně na stopě.

Turecký vicepremiér Numan Kurtulmuş v pondělí oznámil, že policie získala otisky prstů a základní informace o vzhledu „teroristy“. „Práce na jeho identifikaci se tím urychlí,“ dodal. Podle něho je jasné, že intervence turecké armády v Sýrii, která trvá od srpna, rozhořčila teroristické skupiny a ty, kteří za nimi stojí. Intervence však prý bude pokračovat, „dokud nebudou odstraněny všechny hrozby vůči Turecku“. Kurtulmuş také řekl, že novoroční útok byl o dost rozdílnější oproti předchozím atentátům v Turecku a že jeho cílem bylo rozdělit tureckou společnost.

Policie prý rovněž zjistila podobnost tohoto zločinu s útokem na istanbulském Atatürkově letišti koncem června, který si vyžádal životy 45 lidí. Za touto teroristickou akcí byl podle přesvědčení tureckých úřadů Islámský stát a tři pachatelé pocházeli ze zemí bývalého Sovětského svazu, jehož součástí bývaly i Uzbekistán a Kyrgyzstán.

Neznámý střelec, který je stále na útěku, zaútočil na Nový rok kolem 01:30 místního času (asi půlhodinu před středoevropskou silvestrovskou půlnocí). V klubu Reina, který leží v evropské části Istanbulu, v tu dobu slavilo příchod nového roku asi 700 lidí. Útočník zabil 39 z nich a dalších asi 70 osob zranil.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz